Alp Gürkan ifadeye geldi Somalı aileler de İstanbul’da: 301 İşçinin hesabı sorulacak

Manisa’nın Soma İlçesinde 13 Mayıs 2014 yılında yaşanan ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamıyla ilgili davada Soma Kömür İşletmeleri eski Yönetim Kurulu üyesi Alp Gürkan İstanbul Adliyesi’nde ifade verdi. Yakınlarını iş cinayetinde kaybeden aileler de adliyeye kadar yürüyüş yaparak bir basın açıklaması yaptı.

Somalı aileler sabah saatlerinde duruşma başlamadan önce Şişli Belediyesi’nin önünden Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne ellerinde 301 işçinin yazdığı pankartla yürüyüş düzenledi. Aileler sık sık “Soma’nın katilleri hesap verecek”, “Soma’yı unutma, unutturma” sloganları attı.

Adliyenin önünde bir açıklama yapan Sosyal Haklar Derneği Genel Sekreteri Can Atalay, davaya ilişkin bilgi verdi. Atalay, 23 Ocak 2017 yılında görülecek davanın önemli olduğunu ve bütün ailelerin bu duruşmada hazır bulunmasının altını çizdi. Aileler adına basın açıklaması okundu.

Açıklamadan sonra aileler davanın görüleceği duruşma salonuna geçti. İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Alp Gürkan ve Mustafa Yiğit’in yanı sıra yaklaşık 50 madenci ailesi müşteki olarak katıldı.

Müştekilerin yoklaması ve sanıkların kimlik tespitinin ardından sanık Alp Gürkan’ın savunmasına geçildi. Gürkan, mahkemeye yazılı savunma vererek beraatini talep ederken, avukatların sağlıklı bir sorgulama olması için Gürkan’ın savunmasını özetlemesini talep etti. Hakim, Gürkan’ı ayağa kaldırarak bunu yapmasını istedi, Gürkan savunmasını özetledi.

Tekrar sanık kürsüsüne çıkan Alp Gürkan savunmasında şunları söyledi:

“Ben 2013 yılı Aralık ayında yaşımın ilerlemesi nedeniyle yönetim kurulundan istifa ederek ayrıldım. Ondan sonraki süreçte işletmeyle bir ilgim kalmadı. Şirkette neler oldu, ne gelişmeler vardı bir bilgim yok. Oğlumun madencilikle bilgisi ve ilgisi olmadığından dolayı işletmeden ayrıldıktan sonra Ramazan Doğru’yu yönetim kuruluna aldım. Mevzuata, bütün kurallara uyulmuştur, dışına çıkılmamıştır. Bu şirket Türkiye’de ileri madencilikle ilgilenmiş, 7 Bin kişinin çalıştığı bir işletmedir. Bu olayın herhangi bir maden kazası olduğuna emin değilim. Bütün raporları takip ediyorum. Bilirkişilerin vermiş oldukları raporlar kurgudan ibaret. Ben hukukçu değilim, mühendisim.”

Avukatların çapraz sorgusu sırasında Gürkan’ın müdafiileri, avukatların katılan sıfatıyla davada olmadıklarını belirterek soru sorma haklarının olmadığını iddia etse de hakim, bu yöndeki talebi reddetti.

Avukat Seçil Değer, Alp Gürkan’a Park Teknik firmasının maden ocağındaki yangın riskliyle ilgili uyarılarını neden dikkate almadınız? yönündeki sorusuna “Biz o risklerin farkındaydık. Gerekli bütün önlemleri aldık. İşletmeyi yeniledik. Maden mevzuatını yerine getirdik” şeklinde yanıt verdi.

Gürkan, bilirkişi raporunda bahsedilen kusur ve eksikliklere katılmadığını belirterek işletmesinde kusur olmadığını söyledi. Gürkan, avukatların dayıbaşı sistemiyle ilgili sorusuna da “kalifiye elemanlardı. Ekiplerin başında yer alırlar. Üretimi artırmak gibi bir şey olamaz” diye yanıt verdi.

Soma Kömür A.Ş.’den istifa ettiğini belirten Gürkan, Avukat Deniz Eşarlı’nın “Neden o zaman Tiga Maden Firmasının Yönetim Kurulu üyeliğini yapmaya devam ediyorsunuz?” şeklindeki sorusuna “Bütün yöneticilerim tutuklu olması nedeniyle şirketlerin ayakta durması için ben başında duruyorum” cevabını verdi.

Gürkan, “zorla üretimin artırılması gibi bir durum oldu mu?” sorusuna ise maden ocağının ileri mekanize olması nedeniyle üretimin arttığını belirtti.

Gürkan’ın avukatları çoğu zaman soru soran avukatlara müdahale ettii, hakim iki tarafı sakinleştirmeye çalıştırdı ancak gerilim zaman zaman büyüdü. Gürkan’ı savunan avukatların her soruya karışması ve söz hakkı istemesi dikkat çekerken, hakim soru soran avukatların bazı sorularını geri çevirerek, konuya ilişkin soru olmadığını dile getirdi.

Gürkan, katliamdan önce istifa edip etmediği ve sahte imzayla ilgili soruya maden katliamında görevli olmadığını belirtirken, sahte imza sorusuna yanıt vermeyeceğini söyledi.

Aileler, zaman zaman soruları cevaplamaktan kaçınan Gürkan’a tepki gösterdi.

Gürkan’ın sorgusunun ardından diğer sanık Mustafa Yiğit da yazılı savunma vererek beraatini talep etti. Mahkeme dosyanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek duruşmayı bitirirken, aileler “Alp Gürkan’a 301 işçinin katilisin” diyerek tepki gösterdi.

Duruşmanın ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko adliye önünde bir açıklama yaptı.

Atalay, ailelerle 23 Ocak’ta Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın önemine ilişkin bir bilgilendirme yaptı.