Kati Piri’den Erdoğan’a Mülteci Anlaşması Yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne yönelik “Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz 'Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız' demeye başladınız. Bana bak eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz” sözlerine Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’den yanıt geldi.

Piri, Twitter hesabından “Mülteci anlaşmasını AB [Avrupa Birliği] üyelik müzakereleriyle ilişkilendirmek, en başından yanlıştı” diye yazdı.

Erdoğan ne dedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen 2. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nin bugün düzenlenen açılışında şunları söyledi:

“Eğer mülteci sorunu olmazsa inanın bana bu ülkelerdeki insani dramların dünyada gündeme gelme ihtimali neredeyse yoktur.

“Kapaklarda yer aldı, Aylan Bebek, ardından Ümran bebek yer aldı, peki acaba sadece Türkiye'de 3 milyonu aşkın mültecinin olduğu dünyanın değişik yerlerinde bu tür mültecilerin olduğu dünyamızda sorun sadece Aylan bebek midir, sadece Ümran yavrumuz mudur? Değil. Çünkü şu anda dünyada milyonlarca Aylan bebek cevap bekliyor, şefkat bekliyor, merhamet bekliyor, onlara yönelik atılan bir adım var mı? Yok.

“İşte Afrika. Sahra üstü, sahra altı. Milyonlarca bebek, kadın yediden yetmişe hepsi çözüm bekliyor, atılan bir adım yok.

“Atılan adımı söyleyeyim, 'Türkiye Avrupa Birliğine girsin mi, girmesin mi?' Atılan adım bu, niye? Erdoğan doğru açıklamalar yapıyor.

“Toplanmışlar gelmişler bir araya 30-40 kişi verilen o bildiriye ‘Hayır' diyor, 400-500 kişi 'Evet' diyor.

“Topunuz dese ne yazar? Hiçbir zaman siz insanlığa dürüst davranmadınız, insanlara doğru bakmadınız, Aylan bebekleri Akdeniz kıyılarında sahile vurduğu zaman oradan gelip siz almadınız. Ümran bebekleri siz almadınız, 3 milyon, 3,5 milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz, verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz.

“Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz 'Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız' demeye başladınız.

“Bana bak eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne de bu millet anlar, bunu da bilesiniz.”

Türkiye - AB anlaşması

Türkiye ile Avrupa Birliği 18 Mart 2016’da mülteciler anlaşmasını imzaladı.

1 Nisan’da da Yunanistan parlamentosu, mültecilerin Türkiye'ye gönderilmesiyle ilgili ir yasa tasarısını 107'ye karşı 169 oyla kabul etti.

Anlaşma kapsamında, Avrupa’ya geçmeyi başarmış mülteciler 4 Nisan’da Türkiye’ye geri gönderilmeye başlandı.

Uygulamaya göre, Yunanistan adalarından Türkiye'ye geri gönderilmesine karar verilen her Suriyeli karşılığında Türkiye’deki bir Suriyeli de AB ülkelerine yerleştirilecek. Anlaşmaya göre Avrupa'ya gideceklerde engelli, bakıma muhtaç kişiler ile risk altındaki kadınlara ve kız çocuklarına öncelik verilecekti.

AB-Türkiye anlaşmasının hedefi, mültecilerin Avrupa'ya hareketini durdurmak.

Anlaşma kapsamında, Türkiye'den Yunanistan'a ulaşmış ancak iltica başvurusunda bulunmamış ya da bulunup da başvuruları kabul edilmemiş mülteciler Türkiye'ye geri gönderiliyor.

Uluslararası Af Örgütü ise mültecilerin Türkiye’den Suriye’ye geri gönderildiğini ifade etti. Türkiye Dış İşleri Bakanlığı bu iddiayı yalanladı. (AS)