Geçen yıl 32 işçinin yanarak öldüğü SOCAR'da bu sefer de 10 işçi denize düştü, işçiler "kayıp"!

Geçen yıl 32 işçinin yanarak öldüğü SOCAR'da bu sefer de 10 işçi denize düştü, işçiler "kayıp"!

2014’te 14 işçinin, 5 Aralık 2015’te yaşanan yangında ise en az 32 işçinin hayatını kaybettiği Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nde (SOCAR), bu sefer de platformda meydana gelen “kazada” 10 işçi denize düşerek “kayboldu”.
 
Hazar Denizi'nde bulunan SOCAR tesislerinde yaşanan bu iş cinayetine ilişkin yetkililer, sabaha karşı yerel saatle 05.00'te şiddetli rüzgar nedeniyle Hazar'daki platformlardan birinin yaklaşık 150 metrelik bölümünün çöktüğünü, Hazar Denizi’ndeki 3 sayılı petrol çıkarma biriminin 150 metrelik bölümünün şiddetli fırtına sonucu denize uçtuğunu açıkladı.
 
“Kaza” anında beşi nöbette, beşi de kulübede bulunan 10 çalışanın denize düşerek kaybolduğu belirtildi. Kaza yerine arama kurtarma ekiplerinin gönderildiği, olayla ilgili kamuoyuna ek bilgilerin verileceği kaydedildi.
 
İş cinayetleri fıtratları!
 
Kapitalist barbarlığın evrensel yasalarının açığa çıktığı görüngülerden biridir iş cinayetleri... Üretim maliyetlerini düşürmek için üç kuruşluk harcamalar yapmaktan bile imtina etmenin burjuvazinin fıtratında olduğunu gösterir. Bu fıtrat Çin, Bangladeş, Türkiye gibi ülkelerde en çıplak haliyle karşımıza çıkar. Azerbaycan gibi ülkeler de bu zincirin parçasıdır.