Soma Davası’nda mahkemeden avukat sorularına engel: KHK’de yetki verildi, soru sormanıza izin vermiyorum

Soma Katliamı davasında hazırlanan bilirkişi raporunda, katliamda sorumlulukları bulunduğu ortaya konulan şirket yöneticileri Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur ve Haluk Sevinç hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Şirket yöneticilerinden Hayri Kebapçılar’ın ifadesi bugün (13 Aralık) İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde alındı. İşçilerinin ailelerinin de bulunduğu davada sanık Hayri Kebapçılar, savcılık aşamasında verdiği ifadeyi tekrar ettiğini belirtti. Bilirkişi raporunda belirtildiği gibi genel müdür teknik yardımcısı olmadığını belirten Kebapçılar, “Soma Kömürleri A.Ş.’de tek bir görevlendirmem vardır, o da etüt ve proje müdür yardımcılığıdır. Bu nedenle benim olayın meydana gelmesinde herhangi bir kusurum yoktur” dedi.

Mahkeme başkanı KHK yetkisini kullandı: Şov yapmanıza izin vermem

Sanığın ifadesi tamamlandıktan sonra ailelerin avukatları sanığa sorularını yöneltti. Avukat Seçil Ege Değerli’nin sorduğu soru üzerine mahkeme başkanı, “Çok fazla davamız var. Akşama kadar burada duramayız, soru sormayın” dedi. Avukat Değerli’nin “Biz sorularımızı soracağız” demesi üzerine mahkeme başkanı, “O zaman ben yetkimi kullanırım, KHK’da yetki verildi” diyerek Değerli’nin sorusunun sorulmasının reddine karar verdi.

Avukat Değerli diğer sorusuna geçerek, “Bir gün işe gitmeyen işçi işten atılıyor. Siz neden haftada 2 gün işe gitmenize rağmen hiçbir işlem yapılmadı” dedi. Savcı, “Bu soru ajitasyon ve provokasyon taşıyor” diyerek sorunun sorulmasına itiraz etti. Mahkeme başkanı ise, “Sizin burada şov yapmanıza izin vermem” diyerek soruya itirazı kabul etti.

Avukatların itirazı üzerine Avukat Denizer Şanlı ile soruların sorulmasına devam edildi. Şanlı’nın, “Proje müdürüsünüz patronlar/yetkililer sizden işçi sağlığı ve güvenliği hükümlerine uygun proje yapmanızı istedi mi” sorusuna sanık, “Hayır” dedi

“Davamızın takipçisiyiz”

Aile avukatlarının ardından, Soma ana davası sanıklarından Akın Çelik’in müdafiinin de sanık Hayri Kebapçı’ya soru sormasıyla ikinci talimat duruşması tamamlandı.

Duruşma sonrasında ailelerle birlikte basın açıklaması gerçekleştiren avukatlar, “Tüm engellemelere ve baskılara rağmen davamızın takipçisi olacağız” dedi.