Şule için adalet aranıyor

Hafriyat kamyonu altında can veren üniversiteli Şule İdil’in ölümüne yol açan sürücü ertesi gün serbest kaldı ama sorumlular hakkında 7 aydır dava açılmadı. Şimdi sevenleri, 8 bin 500 imza ile Şule için adalet peşinde...

İSTANBUL’da henüz 23 yaşındaki Şule İdil Dere, 13 Mayıs 2016’da, Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda geri manevra yapan hafriyat kamyonunun altında kalarak can verdi.Hafriyat kamyonunu kullanan Mümin K., cinayet gibi kaza sonrası gözaltına alındı. Geceyi nezarette geçirdi, ertesi sabah çıkarıldığı Sulh Ceza Hâkimliği’nden serbest bırakıldı. Mahkeme şoföre adli kontrol kararı da getirmedi. Şoförün serbest kaldığı saatlerde, üniversite öğrencisi Şule İdil Dere, toprağa bile verilmemişti.

58 GÜNDE CEVAP
Şule İdil Dere’nin ailesi, kazanın ardından kendilerini bir hukuk savaşının içinde buldu.Kazanın sadece şoförün hatasından kaynaklanmadığını düşünüyorlardı. Büyükşehir Belediyesi’ne, İstanbul Valiliği’ne ve Kadıköy Belediyesi’ne verdikleri dilekçelerle, inşaatı kimin yaptığını araştırdılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tam 58 gün sonra, inşaatı belediyeye bağlı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’nün yaptığı yanıtını verdi. Balçık taşıma işini ise yine belediyenin bir başka şirketi, İSTAÇ gerçekleştiriyordu.

HER ŞEY TAMAM, DAVA YOK
Şule İdil Dere’nin ailesi, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak soruşturmanın genişletilmesini istedi. Aileye göre, olayda tedbir almayan belediye personelinin de kusuru bulunuyordu. Başsavcılık, İSTAÇ ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü personelinin de ifadelerini aldı. Kovuşturma aşamasında toplanan tüm deliller, değerlendirilmeleri için bilirkişiye gönderildi. Ancak aradan 7 ay geçmesine rağmen, Şule İdil Dere’nin ölümüyle ilgili dava henüz açılamadı.

8 BİN 500 İMZA TOPLANDI
Şule İdil Dere’nin arkadaşları bir imza kampanyası başlatarak, olayda sorumluluğu olan herkesin yargılanmasını ve caydırıcı cezalar verilmesini istedi. Şule İdil Dere’nin kazaya değil bir iş cinayetine kurban gittiği belirtilen kampanyaya bugüne kadar 8 bin 500 kişi imza verdi. 

ADI ÖLDÜĞÜ PARKTA YAŞIYOR
Şule İdil Dere’nin ailesi ve arkadaşları, genç kızın 24’üncü yaş gününe denk gelen 20 Temmuz 2016’da, can verdiği Yoğurtçu Parkı’nda toplandı, onun için doğum günü pastası kesildi. Kadıköy Belediyesi, Şule’nin adına, vefat ettiği noktaya bir anıt ve ıhlamur ağacı dikti. Üzerinde Şule İdil Dere’nin sevdiği müzik notaları, güneş, çiçek, balon ve kuş motifleri bulunan anıta, “İdil bu parkta hep 23 yaşında” yazıldı.