Soma Katliamı davası, ek bilirkişi raporunun gelmemesi üzerine 12 Aralık’a ertelendi

Soma’da yüzlerce madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili olarak devam eden davanın 12. duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duşuma, ek bilirkişi raporunun gelmemesi nedeniyle 12 Aralık’a ertelendi.

“Soma'dan Şirvan'a katledenler aynı”
Bugünkü duruşma öncesi Akhisar Garı önünde toplanan madenci aileleri eylem yaptı. Aileler, “Soma’yı unutma, unutturma!”, “Kader değil katliam, kaza değil cinayet!” ve “Soma’dan Şirvan’a katledilenler aynı!” sloganlarıyla adliyeye yürüdü.

Burada basın açıklaması yapan madenci ailelerinin avukatlarından Can Atalay, “Göz göre göre gelmiştir. 25 Temmuz'da ucuz atlatılan kazadan sonra 16 kardeşimiz toprağın altında kaldı. 2.5 yıldır hep beraber bu işin böyle olmayacağını anlattık. Bu davaya sahip çıkmasaydınız bu işten sıyrılacaklardı. Soma katliamında ve diğer iş cinayetlerinde kamu görevlileri ve siyasi sorumlular yargılanmalıdır. Bu sosyal cinayet düzenine son verene kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Ek bilirkişi raporu gelmedi
Sabah saatlerinde başlayan duruşmada, bir önceki duruşmada istenilen ek bilirkişi raporunun gelmediği belirtildi.

Madenci ailelerinin avukatları içlerinde Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın da bulunduğu tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep ederken, savcı da verdiği mütalaada ek raporun dönüşünün beklenmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Ardından katliam sanıklarının beyanı dinlendi. Tutuklu sanıklardan İsmail Adalı tutukluluk durumu ile ilgili bulunduğu beyanda “Avukatların burada bizim bilerek ve isteyerek 301 kişiyi öldürmüş gibi beyanlarda bulunmaları beni üzüyor. Avukatların katilmişiz gibi beyanlarda bulunmalarını kabul etmiyorum” deyince, madenci aileleri “Katilsiniz! katil” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı tepki gösteren ailelerden bir kişiyi mahkeme salonundan çıkarttırdı.

Sanık beyanlarının ardından sanık müdafileri dinlendi.

ÇHD ve ÖHD için eylem
Duruşmaya verilen arada madenci aileleri ve avukatlar, adliye önünde basın açıklaması yaparak AKP’nin OHAL’i fırsat bilerek ÇHD ve ÖHD’yi kapatmasına tepki gösterdi.