Kayseri Şeker Fabrikası’ndan haksız yere çıkarılan işçiler hukuk mücadelelerini sürdürüyor

Kayseri Şeker Fabrikası’nda haksız yere işten çıkarıldıklarını iddia eden ve bu nedenle de hukuk mücadelesi başlatan Niyazi Zorlu ve Bekir Koçak, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’a tepki gösterdi. Mahkeme kararına rağmen Akay ve ekibinin kendilerini işe almadığını belirten Koçak ve Zorlu, Akay’ın yerel bir televizyonda katıldı programda, “İş kazası geçiren, mağdur olan işçilerle ilgili arkadaşlara talimat verdik, gereken katkıyı sağlıyoruz, sağlayacağız da.” Yönünde açıklama yaptığını belirterek, “O zaman bize neden gereken katkıyı sağlamadılar. Biz de meslek hastalığı ve iş kazası geçirdik. Akay, bu sözünü yerine getirsin.” şeklinde konuştular.

Kayseri Şeker Fabrikası’nda işçi olarak 2000 yılında çalışmaya başladığını belirten Bekir Koçak, 10 Eylül 2015 tarihinde haksız yere işten çıkartıldığını iddia ederek,  bu duruma tepki göstermiş ve hakkını yargıda aramaya başlamıştı.

“İLGİLENMEYİ BIRAKIN RANDEVU BİLE VERMEDİLER”

 “Ben yüzde 57 oranında engelliyim ve 5 çocuk babasıyım. Şeker’de çalışırken meslek hastalığı da yaşadım. Halen bu hastalığın sıkıntılarını çekiyorum. Sağlık raporlarım da var.” diyen Koçak, “Fabrikanın Başkanı Hüseyin Akay’dan gerçekleri anlatmak için 36 kez randevu talep ettim ama kabul etmedi.  Beni önce tehdit ettiler ve sonra işten çıkardılar. Gerçekleri söylediğimiz ve haksızlıklara göz yummadığımız için beni işimden, ekmeğimden edenler kul hakkı yiyor. Hüseyin Akay ise iş kazası geçiren, durumu hassas olan işçilere sahip çıkıyoruz diyor televizyonda. O zaman bize neden sahip çıkılmadı, sesimiz duyulmadı, randevu verilmedi?” diye sordu.

“AKAY, BİZİ NEDEN GÖRMEDİ?”

15 yıl Şeker Fabrikasında çalıştığını belirten bir diğer işçi  Niyazi Zorlu da, “Koçak’ın haksız yere işten çıkarıldı. Ben de ona mahkemede şahitlik ettim diye, beni de işten çıkardılar. İşe iade davasını kazandık ama işe geri almadılar.” dedi. Kendisinin de Şeker Fabrikası’nda çalışırken iş kazası geçirdiğini ifade eden Zorlu, “2014 yılının 8’inci ayında iş kazası geçirdim. Çalışırken boru üzerime düştü ve sakatlık geçirdim. Şimdi Hüseyin Akay, televizyon programında işçileri mağdur etmediklerini, bunun yanında ‘İşçilerimiz de durumu hassas olanlarla ilgileniyoruz. İş kazası geçirmiş ve mağdur olan işçilerle ilgili arkadaşlara talimat var, elimizden geldiğince kurallar çerçevesinde katkı sağlıyoruz, sağlayacağız. Bu kardeşlerimizi gerekli müracaatlarını yapsınlar, katkı sağlama gayretindeyiz.’ yönünde açıklamalar yapmış. O zaman bizim suçumuz ne? Bizi neden dinlemiyorlar? Biz de iş kazası geçirdik, haksız yere işten atıldık ama sesimizi Hüseyin Akay’a iletemedik. Bize randevu bile vermedi. Televizyonda bunları söylüyor ama uygulamada durum çok farklı. İş kazası geçirmiş işçileri kaile bile almıyorlar. Bizi haksız yere işten attılar, mahkeme kazandık ama yine işimizi iade etmediler. Böyle mi sahip çıkılıyor işçilere? Hüseyin Akay, bu sözünü bizim içinde yerine getirsin.” şeklinde konuştu.

Haber/Foto: Cafer ZENGİN