Bakanlığın çocuk işçilerden haberi yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in soru önergesi verdiği yanıt, Türkiye’de çocuk işçilikle ilgili denetimlerin durumunu gözler önüne serdi.

Bakan Müezzinoğlu, son 5 yıl içinde sadece 232 işyerine yasaklanan hallerde çocuk işçi çalıştırdığı için idari para cezası kesildiğini bildirdi. Verilen para cezasının göstermelik olduğunu aktaran CHP’li Adıgüzel, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine atıfta bulunarak “Onlarca çocuk hayatını kaybederken bugün itibariyle Türkiye’de 1 milyon çocuk işçinin varlığından söz edilirken göstermelik bir sayıda ceza kesilmesi, iktidarın çocuk işçiliği ile mücadeledeki samimiyetsizliğini, denetimsizliğini ortaya koyuyor” dedi.

“O koltukta ne işiniz var”

Bakan Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtını yetersiz bulan Adıgüzel, son 5 yıl içinde kaç çocuk işçinin hayatını kaybettiği ve 15 yaş altı çocuk işçi sayısına ilişkin sorularının yanıtsız kaldığını bildirdi. Adıgüzel “Bu soruların yanıtları mı bilinmiyor, yoksa paylaşılmak mı istenmiyor? Daha kaç çocuğun çalışırken hayatını kaybettiğini bilmiyorsanız o koltuklarda ne işiniz var. Hükümet çocuk işçiliği ile böyle mi mücadele ediyor?” diye sordu.

Antakya’da merdiven altı atölyelerde, IŞİD üniformalarının Suriyeli çocuklara yaptırıldığına yönelik medyaya yansıyan haberlere ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, Bakanlığa yansıyan bir başvuru ve konuyla ilgili bir tespit bulunmadığını ifade etti. Bakanlığın tutumunu eleştiren Adıgüzel, “Adı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olan bir devlet kurumun, ulusal ve uluslararası medyada geniş yer bulan böylesine vahim bir konunun kendisine intikal etmesini beklemesi de ayrıca düşündürücüdür” dedi.