İzlanda'dan sonra Fransa'da da kadınlar 'eşit işe eşit ücret!' talebiyle greve gittiler

İzlanda, Arjantin ve Polonya’dan sonra kadınlar, bu sefer de Fransa’da grevde. Kadın hareketinin üretimden gelen gücün kullanılmasını da devreye sokarak gerçekleştirdiği bu direniş ve tutumlar, gerek talepleri gerekse giderek kitlesel biçimler kazanmalarıyla kadın sorununun evrensel düzeyde kazandığı kolektif muhtevayı, yakıcılığı açıkça haykırıyor.
 
İzlanda’da “eşit işe eşit ücret!” talebiyle greve giden kadınlardan sonra kadınlar, emperyalist kapitalizmin kadın sorununda ulaştığı en ileri düzeyin ölçütlerinden biri olan Fransa’da da aynı taleple greve çıktılar.  
 
Dün başkent Paris’in yanı sıra birçok kentte iş bırakarak sokağa çıkan kadınlar, Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerine de yansıyan ücret eşitsizliğini protesto ettiler.
 
Paris'te yüzlerce kadın “collectif Les Glorieuses”ün çağrısıyla 16.34'te Republique Meydanı’nda eşit işe eşit ücret talebiyle miting gerçekleştirdi.
 
Ayrıca Blois, Bordeaux, Rennes, Nantes, Niort, Poitiers, Caen, Valence, Toulouse şehirlerinde de eylemler yapıldı.
 
Eurostat verilerine göre; Fransa’da kadın işçiler erkek işçilerden ortalama yüzde 15,1 daha az ücret alıyor. Bu verilerle birlikte kadınlar yıllık 253 iş gününün 38,2’sinde ücretsiz çalıştırılmış oluyor.
 
Kadınların bu eylem için 24 Ekim'de İzlanda’da gerçekleşen grevden esinlendikleri öğrenildi.