Fas’ta “Balıkçı” Ayaklanması

Bir balıkçının çöp kamyonu presinde ezilerek ölümüyle başladı bu defa ayaklanma. Dünyanın her yerinde halklar yaşadıkları sistemden öylesine bıkmış durumda ki, herhangi bir bahane, ayaklanmaya dönüşebiliyor.

Fas’ta Muhsin Fikri adlı balıkçının ölümü üzerine Rabat başta olmak üzere, Kazablanka, Fes, Tanca, Meknes, Vecde, Marakeş, El-Suveyra, Agadir, Amzuran, Kuneytara, El-Huseyma, El-Cedide, El-Muhammediyye ve Azmur’in yanı sıra çok sayıda şehirde sosyal medya üzerinden örgütlenerek binlerle sokaklara döküldü.

Rabat’ta Fas Parlamentosu önünde toplanan binlerce kişi, “Hepimiz Muhsiniz” diyerek İçişleri Bakanı’nın istifasını istedi.

30 Ekim Cuma günü yaşanan olayda, Muhsin Fikri, polisin el koyduğu balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken presleme haznesinde sıkışarak hayatını kaybetmişti.

İçişleri Bakanlığı bir yazılı açıklama yaparak, İçişleri Bakanı Muhammed Hassad’ın olayda hayatını kaybeden balıkçının yakınlarını ziyaret ettiğini ve Kral 6. Muhammed’in taziye mesajını ilettiğini söyledi.

Balıkçı Muhsin Fikri için yapılan eylemler, 2011’de “Arap Baharı” sürecinde yaşanan eylemlerden daha büyük. Ve bu protestoların devam etmesi bekleniyor.