Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 1 Kasım Haberleri

SRİ LANKA'DAKİ CİNAYETLERE ADALET YOK

2009 yılında Tamil Kaplanları'nın Sri Lanka'nın kuzeyinde başlattığı ayaklanmanın sonunda Tamillerle emek aktivistlerinin beklediğinin aksine barış gelmedi. Savaş bitti ama adanın pek çok yeri hala ordunun hakimiyetinde. Geçtiğimiz hafta, Jaffna kentinden Nadarasa Kajan ve Pavunraj Sulaxan adlı iki üniversite öğrencisi kontrol noktasında dur ihtarına uymadıkları gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürüldü. Bu cinayetler, Tamillerin hala karşı karşıya oldukları baskılara dikkat çekti. Polis vahşeti pek çok yerde protesto edildi.


GÜVENCESİZ ÇALIŞMA İŞÇİ SAĞLIĞI İÇİN TEHDİT

Avustralya'nın New South Wales (NSW) eyaleti Adil Çalışma Ombudsmanı ve sendikalarının yayınladığı raporlar, güvencesiz işçi çalıştırma taktiklerine ışık tutuyor. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Avustralya'da da geçici işçilik, taşeronlaştırma, sıfır saat sözleşmeleri ve kısa süreli vize gibi yöntemlerle işçilerin ücret ve çalışma koşulları kötüleştiriliyor. Uygulama o kadar yaygın ki, küresel ölçekteki işçi kiralama şirketleri artık bu taktikleri dünya ölçeğinde kullanıyorlar. Güvencesiz çalışma tek tek işçiler için de çok ağır sonuçlara gebe. Bu saldırıya ancak bağımsız sendikalarda örgütlenerek karşı durulabilir.


SENDİKAL ÖZGÜRLÜK İÇİN KÜRESEL EYLEM GÜNÜ

Biz işçilerin gücü işyerlerimizde özgürce örgütlenebilmemize, sorunları tartışıp ücretlerimizi ve çalışma koşullarımızı iyileştirmek için eyleme geçmemize bağlı. Dünyanın dört bir yanında şirketler işçilerin gerçek örgütlerini taciz etmeye, bölmeye ve ezmeye çalışıyorlar. Hükümetler de işçi örgütlenmelerini dağıtmanın yasal çerçevesini oluşturuyor ve polisiye kuvvetini sağlıyor. İşte bu yüzden birçoğumuz tecavüze uğruyor, dövülüyor, tutuklanıyor ya da öldürülüyoruz. 16 Kasım Küresel Eylem Günü'nde, sendikal faaliyete karşı baskılara son vermek için kadın ve erkek işçiler olarak bir araya gelelim.


SAMSUNG'A KARŞI MÜCADELEYE DEVAM

Seul'de Samsung Corporation merkezinin önündeki direniş çadırı kurulalı bir yılı geçti. Oturma eylemi bir grup emek aktivisti tarafından sürdürülüyor. Eylemciler Samsung'un amansız kar hırsının kurbanı olan, ölen ya da yaralanan işçiler ve aileleri için adalet için bıkıp usanmadan kampanya yürütüyorlar. Samsung, elzelden beri sendika düşmanı bir şirket olarak biliniyor. Yönetimin bu yöntemleri kullanmaya devam ettiğini gösteren yeni belgeler de mevcut. Samsung'un sendika kırıcılığına son vermesini gündemleştiren uluslararası bir kampanya hazırlanırken, Güney Kore'deki protestolar da devam ediyor.


İRAN'DA İŞÇİLERE CEZA YAĞIYOR

Tahran'da İran Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Esmail Abdi'nin sekiz yıllık hapis cezası geçtiğimiz ay Yargıtay tarafından onandı. İran'da öğretmenler 2015 yılında çalışma koşullarını ve ücretlerini iyileştirmek ve eğitimin içler acısı durumunu gündemleştirmek için kitlesel eylemler gerçekleştirmişlerdi. Esmail işte bu eylemlerde diğer işçilere ibret olsun diye hedefe çakılmıştı. Esmail'in yanı sıra başka sendikacılar da hapiste. İran İşçileri Özgür Sendikası başkanı Jafar Azimzadeh ile Shaanxi Ehsanirad da ağır cezalara çarptırıldılar.


BU SAVAŞLAR İŞÇİLERE KARŞI
 
Afganistan, Suriye, Irak ve Yemen'de süregelen savaşlar işçiler için yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Afganistan ve Suriye'de hastaneler, Yemen'de cenazeler, Bağdat'ta pazar yerleri bombalanıyor. Yüzlerce insan bu savaşları yürüten emperyalist ve gerici gruplar eliyle yaşamını yitiriyor. Çatışmaların vahşeti yeni gerici aktörlerin ortaya çıkmasına yol açıyor ve bu da işçilerin kanının daha fazla dökülmesi demek. Adil ve kalıcı bir barışın inşası ancak bölgedeki işçi direniş hareketlerinin taleplerinin kabulü ile sağlanabilir. Öncü işçilerin ve işçi örgütlerinin uluslararası dayanışması da bu sınıfsal ilkeye dayalı olmak zorunda.
 

YİNE ÇİN, YİNE PATLAMA
 
Çin'in Shaanxi eyaletinde bulunan Xinmin kasabasında meydana gelen patlamada 14 kişi öldü, 147 kişi yaralandı. Olayın meydana geldiğe işçi mahallesinde birçok ev yıkıldı. Patlamanın eyaletteki pek çok yerde olduğu gibi kömür madeninde kullanılmak üzere yasadışı olarak stoklanmış kimyasal maddelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Çin'de iş cinayetleri yolsuzluk ve çürümenin yaygınlığı ve bağımsız işçi örgütlerinin yasak olması nedeniyle oldukça yaygın.
 

Çeviren: Nilgün Güngör