Yargıtay Başsavcılığı, OSTİM-İvedik Davası’nda cezayı fazla buldu

Ankara’da OSTİM ve İvedik Organize Sanayi bölgelerinde 3 Şubat 2011’de meydana gelen ve 20 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan patlamalarla ilgili görülen davada 18 sanıktan 13’ünün beraat ettirildiği, 5 sanığın ise “iyi hal indirimi” uygulanarak 10 ila 37 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı karara, Yargıtay’dan itiraz geldi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, karara ilişkin yaptığı tebliğnamede “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçlamasıyla ceza alan sanıkların, ayıplı tüpleri iki ayrı firmaya satarak iki ayrı yerde patlama meydana geldiğine dikkat çekti ve sanıkların aynı suçlamadan ikişer kez cezalandırılmasına gerek olmadığını belirtti, cezanın yarı yarıya düşürülmesini istedi.

Ne olmuştu?

Ostim ve İvedik Organize Sanayi bölgelerinde 3 Şubat 2011’de iki ayrı işyerinde patlamalar meydana gelmiş, patlamalar sonucunda 20 kişi yaşamını yitirmiş, 45 kişi yaralanmıştı. 4,5 yıl süren dava sonucunda 13 sanık beraat ettirilmiş, patlamalardan sadece 5 kişi sorumlu tutulmuştu. Ostim-İvedik Aileleri ise karara tepki göstermişti. Ailelerin avukatlarından Murat Kemal Gündüz, karar duruşması sonrasında “Dava büyük bir iş cinayeti davasıdır. Bu iş cinayetinin kamu sorumluğu da vardır. Sorumlu olan alt kamu kurumları hakında hiçbir işlem yapılmamıştır. Biz işçi ve işçi aileleri adına adalet arıyoruz. Ama hiçbir davada kamu kurumları yargılanmıyor” demişti.