Fi Side İnşaatında Yaşamını Yitiren 3 İşçiyle İlgili Davada Hakimden Skandal Sözler!

İstanbul Esenyurt’taki Fi Side projesi inşaatında 3 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili davaya dün devam edildi. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya, mahkeme başkanının skandal sözleri damgasını vurdu. Müşteki avukatlarının ‘asıl sorumlularının yargılanmadığı’na dair beyanlarını tutanaklara bile geçirmeyen mahkeme başkanı, “Ne yani, Sabancı’nın bir çalışanı hata yapsa bundan Sabancı’yı mı sorumlu tutacağız?” ifadelerini kullandı.

‘Defalarca tutanak tuttum’
Fi Yapı Proje Müdürü Feridun Yüce ile taşeron Bayramoğlu firmasının yetkilisi Muharrem Bayram’ın da aralarında olduğu 7 sanığın ‘birden fazla kişinin taksirle ölümüne neden olma’ suçlamasıyla yargılandığı davanın dünkü duruşmasında, sanık Ercüment Ünal savunma yaptı. Ünal, Fi Side projesinde iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığını; kazadan önce, 22 Haziran 2015 tarihinde, çalıştırılmaması gerektiği konusunda sözlü ihtarda bulunmasına karşın bahse konu asansörlerin çalıştırıldığını, bu tespitini tutanak tutarak firmaya bildirdiğini söyledi. Bir hafta sonra söz konusu yük asansörünün yine çalıştırıldığını tespit ettiğini, bunu da kayıt altına aldığını kaydeden Ünal; inşaatta 18 yaşını doldurmamış, SGK girişi yapılmamış işçilerin çalıştırılmasıyla ilgili ise, “Bu şantiye yönetimiyle alakalıdır, bana atfedebilecek bir kusur olmadığı düşüncesiyle beraatımı istiyorum” dedi.
Ünal’ın avukatı ise “Müvekkilim bu hususları eksik ifade etti; toplamda 9 kez tutanak altına alınmış, hatta en son noter kanalıyla ihtarname çekilmiştir” ifadelerini kullandı.

Av. Avcı: Hukuk açısından felaket
Duruşmada söz alan mağdur işçi ailelerinin avukatları ise davada asıl sorumluların yargılanmadığına dikkat çekti. Av. Mükrime Avcı, BirGün’e yaptığı açıklamada, duruşmada yaşananları şu sözlerle aktardı: “Biz bir önceki celsede de bugün de şunu söyledik: Üç işçinin hayatını kaybettiği bu dosyada asıl sorumluların yargılanmasını istiyoruz. Asıl sorumlular şirket sahipleri, şirkete atanan kayyumlar ve şirkete yeniden inşaat ruhsatı veren kamu görevlileri. İki celsedir bunu söylüyoruz ama ne yazık ki hâkim bizim bu sözlerimizi tutanağa bile geçirmiyor. Bugün de bu konuda tartışma yaşanıyor ve hâkim aynen şu cevabı veriyor: ‘Ne yani, Sabancı’nın bir çalışanı hata yaptığında bundan Sabancı’yı mı sorumlu tutacağız?’ Bu sözler hukuk sistemi açısından tam bir felaket. Sorumluysa, ister adı Sabancı olur, ister Ahmet veya Mehmet olur, yargı önüne çıkar. Adalet heykelinin gözü bu yüzden kapalıdır. Ama mahkemenin konuya yaklaşımı ne yazık ki bu şekilde.”

Mahkeme, dosyanın üç kişilik bilirkişi heyetine gönderilmesine karar vererek davayı 26 Ocak’a erteledi.

Davada tutuklu yok
İstanbul Esenyurt’ta, Fi Yapı’ya ait Fi Side projesi inşaatında geçen şubat ayında bakımı yapılmayan dış cephe asansörü 20’nci kattan zemine çakılmış, Şükrü Yaşar (21), Yasin Bayır (19) ve Osman Yardımcı (17) adlı taşeron işçileri hayatını kaybetmişti. Fi Yapı Genel Müdürü Feridun Yüce ile taşeron firma Bayramoğlu İnşaat’ın sahibi Muharrem Bayram tutuklanmış, ancak kısa süre sonra serbest bırakılmışlardı.

***

Torunlar cinayetinde TOKİ görevlileri de yargılanacak

İstanbul Mecidiyeköy’deki Torun Center inşaatında iki yıl önce 10 işçinin öldüğü iş cinayetiyle ilgili olarak TOKİ görevlileri de yargılanacak. TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Aliseydi Karaoğlu, TOKİ 4 Nolu Uygulama Dairesi Başkanı Niyazi Özdemir, TOKİ görevlileri Ömer Caniklioğlu, Temel Emrah Bıyıklıoğlu, Zuhal Dalkılıç ve M. Rıfat Çağal hakkında ‘kamu zararına neden olarak görevi kötüye kullanma’ suçundan dava açıldı. Davanın ilk duruşması 1 Mart’ta, İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

TOKİ tapuyu geç devrederek inşaatı yapan Torunlar firmasına hem yapı denetiminden hem de vergi ve harç ödemelerinden muafiyet sağlamış, ayrıca inşaata ‘kamu yararı’ gerekçesiyle 24 saat çalışma izni çıkarılmasına neden olmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede de, inşaatın bulunduğu arsanın 27 Haziran 2013’te yüklenici firmaya devredilme imkânı varken, tapu devir işlemlerinin ancak 26 Kasım 2014’te gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. İddianamede, iş cinayetinin 6 Eylül 2014’te gerçekleştiği hatırlatılarak, devrin işçi ölümlerinden sonra olması nedeniyle idarenin hukuki sorumluluğunun devam ettiği belirtildi.

İşçi ailelerinin avukatlarından Yıldız İmrek, TOKİ yetkilileri hakkında daha önce soruşturma izni verilmediğini, itirazları haklı bulan Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin bu kararı iptal etmesinin ardından yargılama yolunun açıldığını hatırlattı. Çalışma Bakanlığı, SGK ve Şişli Belediyesi yetkililerinin de olayda sorumluluğunun bulunduğuna dikkat çeken İmrek, bu kamu görevlileri hakkında da soruşturma izni verilmediğini, bu kişilerin de yargılanması gerektiğini ifade etti.