Almanya'da BASF kimya fabrikasında patlama

Kimya devi BASF'ın Ludwigshafen'daki tesislerinde yerel saatle 11.25’de büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada en az iki kişi öldü, altı kişi ağır yaralandı. İki kişinin ise halen kayıp olduğu bildirildi.
 
Patlamaya ilişkin öğleden sonra yapılan basın toplantısında BASF Fabrika Müdürü Uwe Liebelt, patlamada en az bir kişinin hayatını kaybettiğini belirtmiş, 6 kişinin ağır yaralı ve 6 kişinin de kayıp olduğunu açıklamıştı.
 
BASF Fabrika Müdürü Uwe Liebelt, patlama öncesi tesis içindeki bir depolama hattında yangın çıktığını belirtti. Ardından itfaiye ekiplerinin bölgeye sevk edildiğini kaydeden Liebelt, patlamanın itfaiye ekiplerinin yangın yerine ulaşmasının ardından meydana geldiğini belirtti. Liebelt, tam olarak hangi maddenin tutuştuğunun tespit edilemediğini söyledi.

Havada zehirli madde ölçümü

Ludwigshafen İtfaiye Müdürü Peter Friedrich de patlamanın meydana geldiği boru hattından hala sızıntı olduğunu belirtti. Friedrich yangının kontrol altına alındığını ancak henüz söndürülemediğini belirtti. İtfaiye ekiplerinin gece geç saatlere kadar yangın söndürme çalışmalarını sürdürmesi bekleniyor. 
 
Patlamanın ardından yüzlerce metre yükselen dumanın kentin kuzey ve kuzey doğusuna doğru ilerlediği ve Mannheim kentinin bazı semtlerine ulaştığı belirtildi. BASF Fabrika Müdürü Liebelt, yetkililerin şimdiye dek yapılan ölçümlerde havada tehlikeli bir madde tespit etmediğini belirtti. Yine de Ludwigshafen ve Mannheim belediyeleri koku ve duman nedeniyle kent sakinlerinden kapı ve pencerelerini kapalı tutmasını istedi. Kent sakinlerine havalandırma ve klima sistemlerini kapatmaları önerildi. 

Tesiste 39 bin kişi çalışıyor

BASF sözcüsü tarafından sabah saatlerinde yapılan ilk açıklamada patlamanın firma arazisinde bulunan Landeshafen Nord adlı kuzeydeki liman bölgesinde bir boru hattında yapılan tadilat çalışmalarının ardından yaşandığı kaydedilmişti. Gemilerle gelen yanıcı sıvı kimyasalların bu hat üzerinden üretim kısmına aktarıldığı belirtilmişti.
 
Güvenlik gerekçesi ile fabrikadaki Steamcracker denilen kraking sistemleri ile diğer tesislerin kapatıldığı belirtildi. Rheinlad Pfalz eyaletindeki on kilometrekarelik alana kurulu tesis, dünyanın en büyük kimya alanlarından biri kabul ediliyor. Tesis içerisinde 3 ayrı liman işletiliyor. Tesiste yaklaşık 39 bin kişi çalışıyor.