Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 16 Ekim Haberleri

PAKİSTAN'DA İŞÇİLER SAVAŞA KARŞI YÜRÜDÜ

Son aylarda pek çok ölüm ve yaralanmanın olduğu Kaşmir'de işçiler için durum kötüleşiyor. Olaylar Hindistan'la Pakistan'ı bir kez daha savaşın eşiğine getirmiş durumda. iki ülke arasında yeni bir savaşın sonuçları bütün işçiler için yıkıcı olacak. Hükümetler savaşa askeri olarak hazır oldukları yönlü açıklamalar yaparken, Pakistan'da yüzlerce işçinin yaptığı yürüyüşte sınıf dayanışması çağrısında bulunuldu. 
AVUSTRALYA'DA RAFİNERİ İŞÇİLERİ KAZANDI

Westgate köprü faciasını anma haftası yaklaşırken, Geelong petrol rafinerisinde çalışan işçiler işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda kazanımlar elde ettiler. Öncü işçilerle yöre sakinlerinin de desteğiyle rafineriye giriş engellendi ve mücadele bir haftada kazanıldı. Tüm sorunlar çözülmese de işçiler çalışma koşullarını savunup güvenli bir işyerinde çalışabilecekleri konusunda özgüvenle dolu. TAYLAND'DA İŞÇİLER İÇİN ŞİMDİ SIRADA NE VAR?

Tayland kralı Bhumibol geçtiğimiz hafta öldü. İnanılır gibi olmasa da 70 yıl işbaşında kalan Bhumibol döneminde ailesinin gücü kat kat artmış, semirmişti. Birçok yardım kuruluşunun patronu olan Bhumibol, hükümdarlığı döneminde birçok darbe atlatmıştı. Tayland ordusu çok sayıda öncü işçiyi ve insan hakları savunucusunu katletti. Son on yıldır uygulanan “krala hakaret” yasasından dolayı yüzlerce Taylandlı hapishane ya da sürgünle karşı karşıya kaldı. Halen işbaşında bir askeri cunta var ve kralın ardından kimin yönetime geleceği de belli değil. Dolayısıyla işçiler ve işçi örgütleri için durum karanlık belirsizliğini koruyor. 


 
 
 
MEŞRUBATTA DİRENİŞ SÜRÜYOR

Avustralya'nın Melbourne kentinde bulunan CUB meşrubat fabrikasında direniş yeni bir aşamada. Fabrikayı geçtiğimiz hafta AB InBev'in devralmasının ardından işçiler mücadelenin devam ettiğini hatırlatmak için işyeri önünde eylem yaptı. Direnişin sebebi patronun sendikasızlaştırma ve ücretleri düşürme hedefiyle alanında uzman 55 elektrik ve bakım işçisini işten çıkarması. Direniş beşinci ayına yaklaşıyor. Ancak işçiler hem ülke içerisinde hem de uluslararası ölçekte destek buluyor ve sıkı duruyorlar. AB InBev firması ise dünyadaki en büyük meşrubat işletmelerinden biri ve dünyanın başka yerlerindeki AB InBev işçilerinin dayanışması sağlanabilirse direnişçiler için yeni olanaklar doğabilir.  FİLİPİNLER'DE HEDEFTE MUHALİFLER VAR

Filipinler'de başkan Duterte’nin uyuşturucuya karşı savaş adı altında ölüm mangalarını seferber etmesi ve yargısız infazların artmasıyla işçi ve insan hakları savunucuları için koşullar ağırlaşıyor. Geçtiğimiz hafta çok sayıda köylü aktivist uyuşturucu kuryeliği yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. Madenlerin açılmasına karşı mücadele eden çiftçi lideri Jimmy Saipan ise New Visayas'da kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü. Bu ölüm listelerinin ve infazların sorumlusu ise polis ve ordudan başkası değil. 
GÜNEY KORE'DE SINIF SAVAŞIMI YÜKSELİYOR

Geçtiğimiz hafta başlayan kamyon şoförleri grevi hükümetin baskılarının artmasına karşın kararlılıkla devam ediyor. Geçen ay sonundan bu yana da demiryolu ve metro işçileri grevde. Grevlerin uzunluğu, diğer işçilerden gördükleri destek, Koreli işçilerin ağır iş yükü ve yaşam koşullarının geriye gitmesini dayatan sisteme karşı öfkesinin göstergesi. Dünyanın pek çok yerinde işçiler Koreli yoldaşlarına desteklerini ifade ettiler. Hapisteki KCTU lideri Han Sang Gyun da uluslararası bir emek ödülü aldı. Grevlerin seyri Kore işçi hareketinin gelecek yıllarını belirleyecek.  

ÇİN'DE GÖÇMEN İŞÇİ KATLİAMI

Geçen hafta Zhejiang'a bağlı Wenzhou kentinde içinde uyudukları dört binanın geceyarısı çökmesi sonucu 22 göçmen işçi yaşamını yitirdi. Binalar için daha önce yıkım kararı verilmişti ancak ev sahipleri çevre fabrikalarda çalışan göçmen işçilere buraları yatakhane olarak kiraya veriyordu. Bu trajik olay ise ilk değil. Çin sanayiindeki büyümenin yükünü, uzun saatler düşük ücretle çalışan ve hem işyerinde hem de yatakhanelerinde ölümcül tehlikelerle burun buruna yaşayan işçiler taşıyor.