Soma davasında reddihakim talebi reddedildi

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı davasının 11. duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çekin "Taleplerimiz hep reddedildi. Hakim tarafsızlığını yitirmiştir" şeklinde yazılı başvuru yaparak reddihakim talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti talebi görüşmek üzere 10.30'a kadar ara verdi. Ailelerin reddihakim talebine tepkisi sert olurken, mahkemeye heyeti talebi reddetti.

6’sı tutuklu 46 sanığın 301 kez 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada son bilirkişi raporunun mahkemeye sunulması ile Soma Cumhuriyet Savcılığı soruşturmayı genişletti ve katliamdan üç gün sonra kameraların karşısına geçerek, “Asıl patron benim” diyen Soma Holding Patronu Alp Gürkan ve Soma AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yiğit hakkındaki takipsizlik kararını kaldırdı.

Şirketin Projelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hayri Kebapçılar ve İş Güvenliği Eğitiminden Sorumlu Yöneticisi Murat Bodur hakkında da soruşturma açtı. Bilirkişi raporu, TKİ, MİGEM Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının sorumluluğunu ortaya koydu. Adalet isteyen madenci aileleri, başta patronlar olmak üzere kamu görevlilerinin de yargılanmasını istiyor.