Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 10 Ekim Haberleri

HONG-KONGLU AKTİVİST TAYLAND'A SOKULMADI

Geçtiğimiz hafta, Tayland makamları Hong Kong'daki demokrasi hareketinin* temsilcisi Joshua Wong'un ülkeye girişini engelleyip sınırdışı ettiler. Joshua Bangkok'ta baskıları konu edinen bir foruma konuşmacı olarak davet edilmişti. Haber bültenlerine göre, Joshua'yı sınırdışı etme kararı her iki ülkenin hükümetleri tarafından verildi. Tayland askeri cuntasının şefi Prayut Chan-o-cha tutuklama ya da sınırdışı etme gibi bir durum olmadığını, Joshua Wong'un Tayland'ın üzerinden “uçakla geçtiğini” söyledi. 


* “Şemsiye Hareketi” -Çev.

FAST FOOD İŞÇİLERİNE ÖRGÜTLENMEK YASAK

Geçen yılın sonlarına doğru Endonezya'nın önde gelen fast food zincirlerinden Champ Resto'da çalışan bir işçinin çocuğu hastanede tedavi edilmediği için öldü. Bu trajik olayın sebebi, şirketin işçileri sigortaya bildirmemesiydi. İşçiler sigorta yapılmasını isteyince şirket 80 işçiyi işten çıkardı ve 14 sendika militanını da başka işyerlerine sürgün etti. İşçiler ve bağlı bulundukları FMSP sendikası bir yıldır mücadelelerini sürdürüyor. 


 
YANGIN AMA KAZA DEĞİL

Kısa süre önce yapılan bir araştırma, Tampaco Foils fabrikasında en az 34 işçinin ölümüne yol açan yangının sistem sorunundan kaynaklandığını ortaya koydu. Şirkette birkaç yıl önce işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimi yapılmasına rağmen pek çok sorun çözülmemişti. Son siyasal gelişmelere rağmen Bangladeş hükümetinin yasa ve yönetmelikleri gevşek bir tarzda uygulamasından dolayı şirketlerden hesap sorulamıyor. Ayrıca bağımsız sendikalar üzerindeki baskılar da işçileri olumsuz etkiliyor. Her şeye rağmen işçiler adalet, iş güvenliği ve yaşanabilir ücret mücadelesinden vazgeçmiyor. 


KÖPRÜ FACİASININ YILDÖNÜMÜ

15 Ekim 1970 günü Melbourne yakınlarındaki Westgate Bridge'in çelik ve çimento karışımı zemininin çökmesi üzerine 35 işçi ölmüş, pek çoğu da yaralanmıştı. Avustralya'daki en ağır işyeri katliamı olan bu olayın ardından işçiler işçi sağlığı ve güvenliği için mücadelenin de, bağımsız, güçlü sendikalara sahip olmanın da önemini anlamışlardı. Trajik bir tesadüf eseri, geçtiğimiz hafta başında da Brisbane'de bir inşaatta iki işçi yaşamını yitirdi. 

GAZZE'YE AMBARGO KIRILAMADI

Eylül ayı ortalarında Gazze halkına insani yardım malzemesi götürmek için Barcelona'dan yola çıkan bir dayanışma gemisi İsrail donanması tarafından uluslararası sularda kaçırıldı. Mürettebatını birçok ülkeden kadınlardan oluşturduğu gemi İsrail'in Ashdod limanına götürüldü. Aktivistlerin amacı İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ve büyük toplumsal zararlara yol açan ambargoyu kırmaktı. İsrail aynı zamanda Gazze'nin çeşitli yerlerine de hava bombardımanları gerçekleştirdi. 


DESTEK ARTIYOR GREV GÜÇLENİYOR

Güney Kore'de geçtiğimiz hafta demiryolu ve metro işçileri tarafından başlatılan süresiz genel grev hükümetin baskılarına rağmen devam ediyor. Bu hafta Kore ulaştırma işçileri de hem kendi talepleri için hem de grevdeki kamu işçilerine destek amaçlı genel greve çıkacak. Grevler 2015 Kasım'ında başlayan hareketliliğin bir devamı olarak gerçekleşiyor ve Kore işçi sınıfının bütünü için tayin edici mücadelelerin şekillenmesine etkide bulunuyor. Grevler uluslararası ölçekte de ciddi destek buluyor. HONDA'DA AÇLIK GREVİ DEVAM EDİYOR

Hindistan'ın Rajasthan eyaletinde bulunan Hondo Motosiklet ve Scooter fabrikasından atılan işçiler açlık grevlerinin üçüncü haftasında. Açlık grevleri ve protestoların şimdiki merkezi Yeni Delhi. İşçiler polisin baskılarına rağmen yaygın bir destek buluyorlar. İşçiler örgütlenme hakkı ve sendikalarıın şirket tarafından tanınması talebiyle mücadele ediyor. Yalnızca kuzey Hindistan'daki sanayi kuşağından değil Hindistan'ın diğer yerlerindeki işçilerden ve emek örgütlerinden de dayanışma yükseliyor. 
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör