55. Vicdan ve Adalet Nöbeti

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin her ayın ilk Pazar günü gerçekleştirdikleri Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 55.’si bugün yapıldı. Saat 13.00’te Galatasaray Lisesi önünde toplanan işçi yakınlarına bu ayki eylemde işten atılan veya iş kazası geçiren işçiler de katıldı.

“Çapa Tıp Fakültesi idaresi büyük hukuksuzluklar yapıyor”
Eylemde ilk olarak 2011 yılında Van depremi sırasında Bayram Otel’de hayatını kaybeden Cem Emir’in kardeşi Sinem Emir tarafından basın açıklaması okundu. 2015’te en az 1703, 2016’nın ilk sekiz ayında ise 1250 işçinin iş cinayeti sonucu hayatını kaybettiği hatırlatılarak başlayan açıklamada İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesi ve Gemlik Gübre’de işten atılan işçilere dair bilgi verildi. Açıklamada 10 yıldır Çapa’da taşeron hasta bakıcı olarak çalışan Cemal Bilgin’in, yemekhanede verilen yemekten dolayı yaşanan gıda zehirlenmesini araştırdığı için işine son verildiğine yer verildi. Yine 16 yıldır İÜ’de laboratuvar teknisyeni olarak çalışan Güneş Cengiz’in de sendika temsilcisi olarak yürüttüğü mücadele nedeniyle Avcılar Mediko’ya sürgün edildiği belirtildi. Çapa’da 10 yıldır santral operatörü olarak çalışan Ali Doğan’ın da yakalandığı meslek hastalığına dair rapor aldığı için işten atıldığına dikkat çekildi.

Tehlikeli işten kaçınan işçiler işten atıldı
Açıklamanın devamında ise Gemlik Gübre’de yaşanan iş cinayeti ve işten atmaya dair ise şu bilgiler verildi: “19 Temmuz 2015’te Gemlik Gübre’de meydana gelen iş cinayetinde 32 yaşındaki Uğur Çavdar hayatını kaybeder, Mustafa Karakol yaralanır. 8 Ekim 2015’te işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmaksızın güvenli olmayan bölgede çalışmaları istenen 5 işçi, anayasal haklarını kullanarak, verilen işi kabul etmez. Güvenli çalışma koşulları talebinde bulunurlar. (…) İşçilerin işine son verilir. 27 Eylül 2016’da görülen işe iade davasında işçiler haklı görülür, işe iadelerine karar verilir.”

Basın metni 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi istenerek sonlandırıldı.

Çapa’da her şey sorunlu
Açıklamanın okunmasının ardından Çapa’dan Avcılar’a sürgün edilen Güneş Cengiz konuştu. Cengiz, İÜ’de aynı işi yapan işçilerin kadrolu-taşeron ayrımı nedeniyle farklı çalışma saatlerine, ücretlere ve haklara sahip olduğuna dikkat çekti. Sermaye ve idare işbirliği içerisinde her yıl taşeron firmanın değişmesi nedeniyle taşeron işçilerinin haklarının kalıcı olmadığına dikkat çeken Cengiz, kuralların kağıt üstünde kaldığını, çalışan ve öğrencilere yapılması gereken aşıların hiçbir zaman tam olarak yapılmadığını aktardı. Hastane yönetiminin hastaların sağlığı yerine giriş yapan hasta sayısına göre çalıştığına dikkat çeken Cengiz, hakları için mücadelede öne çıkanlara dönük baskılara değindi.

“Kayıt elemanları reçete yazıyor!”
Cengiz’den sonra Çapa’daki gıda zehirlenmesini araştırdığı için işine son verilen Cemal Bilgin konuştu. Bilgin Çapa’da işçi sağlığı ve iş güvenliği temsilcisi olduğunu söyleyerek işini yaptığı için ise işten atıldığına dikkat çekti. Bilgin, Çapa’ya tedavi olmak için gelenlerin sağlığından olduğuna dikkat çekerek, temizlik işçilerine asfalt döşeme, yol-kaldırım tamiratı gibi işler yaptırıldığını söyledi. Hastanedeki kayıt elemanlarının reçete yazdığına dikkat çeken Bilgin, haklarını arayan işçi ve emekçilere dönük OHAL saldırılarını teşhir etti.

“OHAL hep işçiye var”
İşine geri dönmek için Çapa’da yaptığı oturma eyleminin “OHAL var seni gözaltına alırız” tehditleriyle engellenmeye çalışıldığını aktaran Bilgin, mücadelesinden vazgeçmeyeceğini vurguladı. “İşçiye var da OHAL niye yöneticiye yok, niye müdüre yok” diyerek OHAL’i teşhir eden Bilgin “Hak, hukuk, adalet sermayeden yana” dedi. Haklarını aradıkları için “hep provokatör, isyankar oluyoruz” diyen Bilgin “Hastalar hastalıktan ölmüyor, işçiler ölüyor, ölelim mi” diyerek tepkisini ortaya koydu.

“Patronlar sermayesine sermaye katmayı düşünüyor”
Eylemin devamında Gemlik Gübre’de işten atılan işçilerden Mahir Karahan konuştu. Fabrikada yaşanan patlama sonrası tahrip olan yerleri onarmak için, kendi iş alanlarına girmeyen işi, tehlikeli olduğu ve eğitimini almadıkları için ‘tehlikeli işten kaçınma’ haklarını kullanarak reddettiklerini belirten Karahan bunun üzerine işten atıldıklarına dikkat çekti. Karahan konuşmasını “Patronlar işçiyi değil sermayesine sermaye katmayı düşünüyor” diyerek sonlandırdı.

Gemlik Gübre’den atılan işçilerin avukatı Berrin Demir’in davaya dair hukuki bilgiler vermesinin ardından eylem sonlandırıldı.