Marmaray'daki İş Cinayeti TBMM'ye Soruldu

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Fatih Uysal'ın yaşamını yitirdiği Marmaray inşaatındaki iş cinayetiyle ilgili soru önergesi verdi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan'ın cevaplamasın istendiği soru önergesinde 20 Eylül'de yaşanan iş cinayeti hatırlatıldı.

Marmaray'da elektrik enerjisi hatlarına akan suyun izolasyonu için enjeksiyon çalışması sırasında enjeksiyon matkabını kullanan RAM Mühendislik'e bağlı taşeron olarak çalışan Fatih Uysal'ı elektrik çarpmış, olaydan yaklaşık 1.5 saat sonra kaldırıldığı Haydarpaşa Numune hastanesinde hayatını acı biçimde kaybetmişti.

Soru önergesinde, sadece Temmuz ayında 133 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetlerinde, iş sağlığı ve iş güvenliği ihmallerinin neden olduğuna dikkat çekildi.

Sendikalar ve meslek örgütlerinin Marmaray'ın tüneller üzerindeki yeraltı sularının ıslahı ve kanalizesi yapılmadan tünellerde yeterli izolasyonlar sağlanmadan aceleyle açıldığını, 3 yıldır tünellerden su sızdığını, sürekli enjeksiyon yapılmasına rağmen tünellerin yama tutmadığını belirten açıklamalarına yer verilen önergede, iş cinayetiyle sonuçlanan olayların tarafsız bir şekilde soruşturulması istendi.

Kerestecioğlu, ihmaller zinciri olduğunu belirttiği Marmaray'daki iş cinayetiyle ilgili şu soruları yöneltti:

"Su sızması ne zaman başlamıştır? Anında müdahale edilmiş midir? Müdahale için beklenilmiş midir? Beklenildiyse ne kadar beklenilmiştir? Tüplerden su sızması normal midir? Su sızmalarının köklü çözümü için neden önlem alınmıyor? Enjeksiyon işlemi yapılırken enerji kesilmiş midir? Enjeksiyon matkabı enerjisini nereden alınmıştır? Yüksek yerde çalışan işçinin yüksekte çalışabilmesi için güvenliği sağlanmış mıdır? Fatih Uysal'ın yaptığı işlem, işçinin tek başına yapacağı bir iş midir? Marmaray'da işçi eksiği var mıdır? Fatih Uysal'ın yaptığı işlem sırasında başında kimse var mıydı? Kullanılan ekipman ve kıyafetler uygun muydu?"