(14) Enerji-Sen: Üyelerimiz işe alınana kadar mücadele edeceğiz

DİSK/Enerji-Sen, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sekreteri Tarık Yüce ile birlikte 4 işçinin İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne bağlı İSKİ'den atılmasını kınadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan eyleme DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı da katıldı.

Konuşma yapan Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, "Cerattepe'de bir halk çevresi için direniyorsa; eğitim emekçileri bilimsel, eşit bir eğitim için direniyorsa; TEDİ işçileri patron zulmüne nasıl direniyorsa biz de aynı kararlılıkla direneceğiz" dedi.

Keskin, Enerji-Sen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sekteri Tarık Yüce ve sendika üyesi 3 işçinin işe alınmasına kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

Basın açıklamasını işten atılan Tarık Yüce okudu. Yüce, darbe girişiminin ardından cemaatle mücadele adı altında demokrasi mücadelesi verenlere yönelik cadı avı başlatıldığını belirtti. İlan edilen OHAL'in ardından çıkarılan KHK'lar gerekçe gösterilerek işten çıkarıldıklarını söyleyen Yüce, kamuoyunun baskısı üzerine "sosyal medya paylaşımları nedeniyle işten atıldılar" açıklaması yapıldığını söyledi.

Yüce, "FETÖ/Cemaat" soruşturması kapsamında işten çıkarılmalarının rezilliğe imza atmak, kendileri için ise büyük bir hakaret olduğunu vurguladı. Yüce, "Sendikal çizgimiz, demokrasi anlayışımız gereği bizler en başından itibaren cemaat gericiliğine karşı dururken, 'ne istediniz de vermedik' diyerek işbirliği yaptıklarını itiraf edenler, 'kandırıldık' diyerek suçunu itiraf edenler bütün bunların hesabını vereceklerine bizleri FETÖ'cü ilan ediyorlar. Bizlerin verilemeyecek hesabı yoktur" dedi.

Yüce, birlikte atıldıkları işçilerle birlikte, kayıtsız şartsız işe alınana kadar sendika olarak mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı,cadı avına, korku ve baskıya teslim olmayacaklarını söyledi.

Eylem, "Ne askeri darbe, ne sivil darbe boyun eğmeyeceğiz", "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atılmasının ardından sona erdi.