Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 18 Eylül Haberleri

ÇİN'DE TEMİZLİK İŞÇİLERİ EYLEMDE

Çin'de temizlik işçileri ücretlerinin artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle Ağustos ve Eylül ayında greve gittiler. Öte yandan, Guangdong'daki Panyu İşçilere Hizmet Merkezi'nin tutuklu aktivistleri bu ay sonunda mahkemeye çıkacak. Çin hükümetinin baskıları bağımsız işçi örgütleri ve aktivistleri ile de sınırlı değil. Geçtiğimiz hafta sonunda güneydoğudaki Wukan ilçesinde yaşanan olaylar bunun göstergesi oldu. 
KONFEKSİYON İŞÇİLERİNE TAZMİNAT VAR ADALET YOK

11 Eylül 2012'de Ali Enterprise'da meydana gelen yangında yaşamını yitiren 260 işçinin aileleri ve yangından sağ kurtulan işçiler tarihi bir tazminata hak kazandı. Bu kazanım, işçi örgütleri tarafından Pakistan'da ve uluslararası ölçekte dört yıldır yürütülen kampanyaların bir sonucu. Ödenecek tazminat 5 milyon dolar ve büyük bir rakam değil. Ancak olaydan zarar gören yüzlerce insan için bir nebze de olsa anlamı var. Katliamın sorumlularının cezalandırılması ve tüm işçiler için işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının sağlanması mücadelesi ise devam ediyor. 


GENEL GREVDEN SONRA DA MÜCADELE SÜRÜYOR

Hindistan'da Eylül ayı başındaki tarihsel öneme sahip genel grev işçiler açısından büyük bir güç gösterisi oldu. Devam eden işçi eylemleri de var. Geçtiğimiz hafta, Rajasthan-Tapukara'daki Honda motosiklet fabrikası işçileri işten çıkarmaları protesto etmek için süresiz açlık grevine başladılar. İşçiler siyasal ve maddi destek arayışında. Öte yandan, beş Maruti işçisi daha kefaletle serbest bırakıldı. Hapiste hala birkaç işçi daha bulunuyor. Başka bir gelişme ise 14 işçi örgütünün ortak çalışma ve hareket etme hedefiyle birleşerek İşçi Hakları İçin Mücadele Hareketi'ni (MASA) kurması. 


DEMİRYOLU VE METRODA GREV

Kore'de işçiler hükümetin ekonomik ve siyasal saldırılarına direnmeye devam ediyor. Temmuz ayında düzenlenen büyük gösterinin ardından şimdi de metro ve demiryolunda örgütlü sendikalar 27 Eylül'den itibaren greve gidecek. Grevin hedefi hükümetin politikaları ve baskıları. Grevin büyük destek görmesi bekleniyor. KPTU sendikası başkanı Jo Sangsu grevin tüm dünya işçileri için önemini anlatan ve dayanışma çağrısı yapan bir video yayınladı. ABORİJİNLERİN TARİH VE ÜCRET MÜCADELESİ

Avustralya'daki Aborijinler sömürgeciliğin ve işgalin etkilerini yaşamaya devam ediyor. Özgürlük uğruna can veren Aborijin savaşçıları için Melbourne'da geçtiğimiz hafta ilk kez bir anıt açıldı. Öte yandan kuzeydeki Queensland eyaletinde yaşayan Aborijinler milyonlarca doları bulan ödenmemiş ücretleri için yeni bir kampanya başlattılar. 1800'lü ve 1900'lü yıllarda onbinlerce Aborijin devlet tarafından köle olarak çalıştırılmıştı. ÖNCÜ İŞÇİ ÖLÜM MANGALARI TARAFINDAN KATLEDİLDİ

Filipinler'de ölüm mangalarının öncü işçileri hedef alacağı bekleniyordu. Orlando Abangan (“Ka Lando”) 17 Eylül günü evine giderken vurularak öldürüldü. Ka Lando tanınmış bir emek ve insan hakları savunucusuydu. Kısa bir süre önce de hükümetin “uyuşturucu kullananlara” yönelik kitlesel katliamlarını eleştirmişti. Bu cinayet, devlet başkanı Duterte’nin paramiliter ölüm mangalarının tasmalarını çözdüğünü gösterdi. Olayın Filipinler işçi hareketinde ciddi tepkilere yol açması bekleniyor. 

 
Çeviren: Nilgün Güngör