Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 5 Eylül Haberleri

HİNDİSTAN'DA 180 MİLYON İŞÇİ GENEL GREVE GİTTİ

Hindistan'da 180 milyon işçi 2 Eylül günü genel greve gitti. İşçiler asgari ücretin artırılmasını, özelleştirmeye son verilmesini ve sendikalar üzerindeki baskıların durdurulmasını istediler. Dünya tarihindeki bu gelmiş geçmiş en büyük genel grev, bir dizi kitle grevinin üzerine gerçekleşti. Temel sanayilerde şalterlerin inmesiyle grevin kapitalistlere bedeli 136,6 milyar dolar oldu. Grev, Hindistan'daki 10 farklı işçi örgütünün kolektif çabasının ürünü. Mücadele devam ediyor. 


KAMBOÇYA HÜKÜMETİNDEN SENDİKALARA GÖZDAĞI

Kamboçya hükümeti bu yılın başında çıkardığı yeni İş Yasası ile sendikalara karşı saldırı halinde. 2014 yılında 23 işçinin tutuklandığı, dördünün de yaşamını yitirdiği mücadelelerin ardından konfeksiyon sektöründeki asgari ücret görüşmelerine başlandı. Bu kez de hükümet bir duyuru yaparak sendikalara grev yaparsanız işçileri tutuklarız tehdidini savurdu.  


GUANDONG TUTSAKLARI HALA MAHKEMEYE ÇIKARILMADI

Guandong'da öncü işçiler 2015 Aralık'ındaki operasyonların ardından hala mahkemeye çıkarılmaksızın hapiste tutuluyorlar. Panyu İşçilere Hizmet Merkezi yöneticisi Zeng Feiyang da dokuz aydan bu yana tutuklu. Panyı Merkezi toplu sözleşme, ücret zammı ve tazminat gibi konularda işçilerin yolunu açmasından dolayı hükümetin hedefi olmuştu. Guandong'daki tutsak işçiler Hong Kong'daki sendikalar tarafından da destekleniyor. 
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör