Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 21 Ağustos Haberleri

SRİ LANKA'DA ANSELL İŞÇİLERİ İÇİN KISMİ KAZANIM
Sri Lanka'da yüzlerce Ansell işçisinin üç yıldan bu yana verdikleri mücadele kazanımla sonuçlandı. Mücadelenin başlangıcı, Ansell firmasının bir işçiyi sendikal faaliyet nedeniyle işten çıkarmasına dayanıyor. Geçtiğimiz hafta Ansell ile FTGSEU sendikası arasında anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre, işçilere yeni işler önerilecek. Bazılarına da erken emeklilik teklif edilecek. Bu kazanım, sendikaların rolünün, uluslararası dayanışmanın ve işçilerin kararlılıkla neler yapabileceğinin bir göstergesi.

 
GEMİ MÜRETTEBATI AÇLIĞA TERKEDİLDİ
Geçtiğimiz hafta başında Avustralya'nın güney batısındaki Gladstone kenti açıklarında bir gemide kaderlerine terkedilen 20 gemi mürettebatına acilen yiyecek ulaştırılması gerekti. Fujian Shipping firmasına ait gemide çalışan işçilerin ücretleri iki aydır ödenmiyordu ve yiyecekleri tükenmişti. Avustralya Denizcilik Sendikası işçilere yardım etmek için devlet makamları ile bağlantı kurdu. Bu olayın da gösterdiği gibi, küresel gemicilik sektörü azami kar güdüsüyle işçileri dibe doğru yarışa zorluyor.


NÜKLEER DENEME KURBANLARI İÇİN BELGESEL
1950'li yıllarda Birleşik Krallık Pasifik ortalarında nükleer denemeler gerçekleştirdi. Bu denemelerde binlerce İngiliz askeri personeli ile yüzlerce Yeni Zelandalı ve Fijili asker ve denizci kullanıldı. Asker ve denizcilerin çoğu denemelere bağlı sağlık sorunları yaşadılar ve hiçbir tazminat da alamadılar. Fijililerden hayatta kalanların durumu o denli ağırdı ki devlet onlar için bir sosyal yardım fonu oluşturdu. Fijililerin hikayesi Kirisimasi adlı belgesele konu oldu.  


BİRADA UYUŞMAZLIK DEVAM EDİYOR
CUB işçilerinin taşeronluk sistemine, ücretlerin düşüklüğüne ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadelesi   üç ayı dolduruyor. İşten atılan 55 işçi Melbourne'daki işçi ve sendikalardan destek görüyor ve uluslararası dayanışma da yaygınlaşıyor. Güçlü bir sendikal örgütlenmeye sahip işçilerin, güvencesiz ucuz işçi çalıştırarak azami kar elde eden küresel bir şirkete karşı verdiği mücadele işçi hareketi açısından çok anlamlı.


MARUTİ İŞÇİLERİNDEN YENİ TAHLİYELER
Gurgaon'da 18 Maruti Suzuki işçisi daha kefaletle serbest bırakıldı. Halihazırda hapishanede sendika yöneticileri dahil 16 
işçi daha bulunuyor. Maruti Suzuki'deki mücadele dört yıl önce başladı. Şirket işçilere şiddet ve baskı ile yanıt verdi. Bu soluklu mücadeleye karşın Maruti Suzuki düşük ücretli geçici işçi çalıştırmaya devam ediyor.


MÜLTECİLER ÜZERİNDEKİ BASKIYA TEPKİ BÜYÜYOR
Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton Manus, geçtiğimiz hafta Manus toplama kampının kapatılacağını açıkladı. Açıklamanın nedeni hükümete karşı tepkilerin büyümesi. Nauru ve Manus kamplarında daha önce çalışmış olan 
100'den fazla işçi, kampların kapatılması çağrısında bulunmuştu. Tanınmış psikolog Paul Stevenson buralarla ilgili gizli tutulan belgeleri kamuoyuna kendisinin sızdırdığını açıkladı. Başbakan Malcolm Turnbull'ın konuşması da göçmen hakları savunucuları tarafından kesildi. Tutuklu göçmenlerin adalet çığlığı büyüyor. 27 Ağustos'ta Sydney, Brisbane ve Melbourne'da gösteriler düzenlenecek.


SURİYE'DE SAVAŞ İŞÇİLER İÇİN YIKIM OLUYOR
Suriye'de beş yıl önce başlayan halk ayaklanması ülkenin büyük bölümünü saran bir savaşa dönüşmüş durumda. Savaşta yüzbinlerce sivil yaşamını yitirdi, binlercesi cezaevlerinde. Özgürlükler ise her yerde bastırılıyor. Pek çok emperyalist ve gerici gücün müdahil olduğu savaşta direnişçilerin silahları yetersiz. Halep ve civarındaki son çatışmalar ise işçi ve emekçilerin yaşamını daha da ağırlaştırdı. Ancak halkın direnişi devam ediyor. Savaş belgeselleri çekiliyor, yaralılar yaşama döndürülüyor, gösteriler düzenleniyor. Suriye'deki işçilerin direnişine daha fazla uluslararası destek verilmediği koşullarda savaş ülke içi ve dışındaki milyonlarca insanı sefalete sürüklemeye devam edecek.


GREVİN 50. YILI
Avustralya'nın kuzey çöllerindeki küçük bir kasaba olan Kalkarindji'de geçen hafta bir anma töreni yapıldı. 50 yıl önce 200 kadar Aborijin çoban greve giderek tarihsel bir olaya imza atmışlardı. Kuzey Avustralya yerlileri Gurindjiler, özellikle de Lord Vestey'e ait Wave Hill hayvan yetiştirme istasyonundaki vahşi çalışma koşullarını ve sefalet ücretini protesto etmişlerdi. Avustralya'daki sendikalar ve işçilerin de destek verdiği Gurindji grevi, Avustralya'daki Toprak Hakları hareketinin doğuşu olarak kabul ediliyor. Grev, Kev Carmody ve Paul Kelly imzalı bir şarkıyla da ölümsüzleştirildi.


Çeviren: Nilgün Güngör