Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 24 Temmuz Haberleri

FİLİPİNLİ İŞÇİLERE ADALET YOK
Avustralya'da Adil Çalışma Ombudsmanı geçtiğimiz hafta göçmen işçilere karşı tutumu nedeniyle altyapı ve madencilik devi Thiess aleyhine bir karar aldı. Thiess, geçici vize sistemiyle çalıştırılan işçilere sendikaya üye oldukları takdirde işten atılıp sınırdışı edilmeyi kabul ettiren bir sözleşme imzalatıyordu. Şirket işçilerden özür dilemeye ve Filipinli topluluğuna bağış yapmaya mahkum edildi. Ancak buna rağmen işçiler işten çıkarıldılar ve ağır bir borç yükü ile baş başa kaldılar. Avustralya'da sendikalar geçici işçileri iyice korunaksız kılan vize sistemini sık sık gündeme getiriyor. 

RANA PLAZA'NIN SAHİPLERİ NİHAYET CİNAYETTEN YARGILANACAK
Bangladeş'te 1.100'den fazla işçinin yaşamını yitirdiği Rana Plaza'nın sahibinin de içinde bulunduğu 41 kişi cinayetten yargılanacak. 2013 Nisan'ında beş konfeksiyon fabrikasının bulunduğu Rana Plaza'nın çökmesi, dikkatleri işçilerin çalıştığı korkunç koşullara çekmişti. O zamandan bu yana kısmi iyileştirmeler olmasına rağmen konfeksiyon sektörü hala iş güvenliğinden yoksun, insanlık dışı çalışma koşulları, uzun çalışma saatleri ve sefalet ücretleri ile tanımlanmaya devam ediyor. Sendikalara ve öncü işçilere karşı baskılar da dur durak bilmiyor. 

İŞÇİLER MEŞRUBAT DEVİNE KARŞI
Melbourne'da 55 işçinin taşeronluk sistemine ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadelesi ikinci ayına girdi. CUB şirketi 80'den fazla ülkede 70.000 kadar işçinin çalıştığı ve geçen yıl 24 milyar dolar net gelir elde eden SAB Miller grubu bünyesinde yer alıyor. SAB Miller gibi küresel şirketlere karşı etkili bir şekilde mücadele edebilmek için şirketin dünyanın farklı yerlerindeki işyerlerinde eşgüdümlü grevleri gerçekleştirmek zorunlu. SAB Miller'ın Asya'daki tesisleri de Avustralya, Hindistan ve Yeni Zelanda'da bulunuyor. 

MARUTİ SUZUKİ'DE MÜCADELE SÜRÜYOR
Gurgaon-Manesar-Bawal emniyet kemeri fabrikasında çalışan binlerce işçi geçtiğimiz hafta hapishanedeki arkadaşlarının serbest bırakılması istemiyle gösteri yaptı. 4 yıl önceki uzun grev sırasında işçilerle şirketin kiraladığı çeteler arasında çıkan çatışmada fabrika müdürü ölmüştü. Müdürün ölümü üzerine 148 işçi tutuklanmıştı. İşçilerden 35'i halen hapishanede. Son eylemin hedefinde yargı olsa da mücadele temelde örgütlenme, insanca yaşanacak ücret ve iş güvenliği taleplerine yönelik. 

KORE'DE KİTLESEL İŞÇİ EYLEMLERİ 
Geçtiğimiz hafta Güney Kore'de 100.000 işçi sendika yöneticilerine verilen hapis cezalarına karşı sokaklardaydı. İşçiler son işten çıkarmaları da protesto ettiler ve asgari ücretin yükseltilmesini talep ettiler. Hafta başında da Hyundai fabrikalarında çalışan onbinlerce işçi kısa süreli iş bıraktı. Önümüzdeki hafta ve aylar için yeni grev ve gösterilere planlanıyor. 


TÜRK HÜKÜMETİ İŞÇİLERE KARŞI
250 kişinin yaşamını yitirdiği darbe girişiminin ardından Erdoğan yönetimi her tür muhalefeti sindirmeye girişti. Darbeye gerçekten dahil olan asker ve polisleri tutuklanırken, OHAL ilan edilerek hükümet olağanüstü yetkilerle donatıldı. Sendikalar OHAL'e karşı açıklama yaptı. 
 
 
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör