İsveç'te de Taşeron Sistemi İş Cinayetlerine Neden Oluyor

Çelik ürünleri üretiminde dünyanın en büyük tekelleri arasında yer alan İsveç devi SSAB’ ın internet sitesinde, şirketin dünyanın en güvenli çelik şirketi olduğu yazmasına rağmen, son 5 yıl içinde şirketin Luleo’ daki fabrikasında 5 işçi öldü.

Bir devlet tekeli olan SSAB ’ın (İsveç Çelik Anonim Şirketi) üretim maliyetini düşürmek amacıyla daha önce kadrolu işçilerin yaptıkları işlerin bir kısmını taşeron firmalara vermesinden sonra iş cinayetlerinde bir artış oluştu.

2013 yılının Ekim ayı sonlarında şirketin Luleo kentindeki fabrikasında sarnıcı temizlemek için kapağını açan taşeron firmada çalışan 2 işçi bin metre küp katranın altında kalarak yaşamını yitirdi.

Sendika, iş cinayetlerinin taşeron firmanın yanı sıra SSAB’ ın da sorumlu olduğunu ve haklarında soruşturma açılmasını isteyen savcı, taşeron firmanın kusurlarının dava konusu yapılamayacağını öne sürerek SSAB’ın sadece bir sorumlu şefine ölüme neden olma suçundan dava açtı. Şirketin de 4 milyon kron ( yaklaşık 15 Milyon TL ) para cezasına çarptırılmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde davayı incleyen Mahkeme, katran seviyesini gösteren sayaç bozuk olduğu için sarnıç içinde 4,5 metre yükseklikteki katranı 1,6 metre yükseklikte gösterdiğini ve 2 işçinin normalde vinç üzerindeyken kapağı açmaları gerekirken, bunu yapmadıkları için can kaybı olduğunu belirledi.

Savcının 2 işçinin ölümünden şefin sorumlu olduğunu kanıtlayamadığını belirten Mahkeme,  şef hakkında beraat ve talep edilen tazminatın reddedilmesini karar verdi.

Bir devlet kurumu olan İş Çevresi Kurumu’ nun yayımladığı raporlar, 2006­-2010 yılları arasında vuku bulan 6 bin 152 iş cinayetinden 124’ nün, bir başka değişle yüzde 2’sinin mahkumiyetle sonuçlandığı görüldü.

Kurumun Hukuk Şefi, iş cinayetlerinin mahkumiyetle sonuçlanmamasının sebebini polis, işveren ve işçilerin olanları bir suç olarak değil kaza olarak görmeleri derken,  soruşturmayı yürüten polislerin de iş cinayetleri hakkında eğitimsiz olduklarını ve bilgi eksikliğinin de soruşturmaların takipsizlikle sonlanmasında etkili olduğuna dikkat çekiyor.

İş Çevresi Kurumunun yayımladığı bir başka rapor;  taşeron firmalarda iş cinayetine uğrayan işçilerin sayısının kadrolu işçilerin iki katı olduğu yönünde. İsveç genelinde çalışanların binde 6' sı iş kazasına uğrarken, bu oran taşeron firmada çalışanlar arasında 2 katına yani binde 12' ye ulaşıyor.