Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 17 Temmuz Haberleri

SAMSUNG DİRENİŞİNDE 300. GÜN

Seul'de Samsung genel merkezi önünde süren direnişin 300. günü vesilesiyle 28 Temmuz günü büyük bir yürüyüş düzenlenecek. Direnişin talepleri, Samsung'un sendika düşmanı politikalarına son vermesi ve pek çok işçinin yaşamını yitirmesine yol açan çalışma koşullarının düzeltilmesi. Burjuva medya direnişe karşı düşmanca tavır alıyor.


IRAK HÜKÜMETİNE KARŞI KİTLESEL PROTESTOLAR

Irak hükümetinin mezhepçi, adam kayırmacı politikaları ve yolsuzlukları geçtiğimiz Cuma günü onbinlerce işçi tarafından protesto edildi. Sivil yerleşim yerlerinin bombalanması, kuzeyde devam edegelen savaş ve yoksulluk, hoşnutsuzluğun büyümesine sebep oluyor. Bu yılın başından bu yana devam eden protestolarda “Arap Baharı”nın birçok talebi de dile getiriliyor. 


KAMBOÇYA'DA SİYASİ CİNAYET

İnsan hakları aktivisti Kem Ley, geçen hafta Phnom Penh'de gündüz gözü katledildi. Pek çok insan hakları aktivisti ile işçi hakları savunucusu bu tür saldırılarda yaşamını yitirdi. Kem Ley, Başbakan Hun Sen'in ailesinin 200 milyon dolarlık şirket hissesine sahip olduğunu açığa çıkarılmasından yalnızca birkaç gün sonra öldürüldü. 

KONFEKSİYON İŞÇİLERİNE CİNSEL TACİZ BELGELENDİ

Hindistan'da yayınlanan yeni bir rapora göre konfeksiyon sektöründe kadın işçiler yaygın bir biçimde cinsel taciz ve şiddete maruz kalıyor. Hindistan hükümeti konfeksiyon sektörünü teşvik etmeye devam ederken bu sorunlar da daha fazla gündeme geliyor. Raporun bulguları da gösteriyor ki, bu şiddete ancak işçilerin bağımsız örgütlülükleri ve sendikaları sayesinde dur denilebilir. 


REFERANDUM YAKLAŞIRKEN BASKILAR ARTIYOR

Tayland'da Ağustos'ta anayasa referandumu yapılacak. Referandum yaklaşırken askeri cunta da muhalefet üzerindeki baskılarını artırıyor. Cunta, muhalefete gözdağı vermek için geçtiğimiz hafta çok sayıda gazeteciyi tutukladı. Gazeteciler anayasada yapılacak değişiklikleri açıklayan bir broşür yayınlamışlardı. Ordu referandumun kamuoyunda tartışılmasını ve bu konuda kampanya yürütülmesini yasakladı. Anayasa değişiklikleri, sivil hükümet kurulduğunda dahi ordunun mutlak iktidarı elinde bulundurmasını hedefliyor. Referanduma ilişkin daha önce de tutuklamalar olmuştu. 

 
 
 
KORE'DE İŞÇİLER GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYA KARŞI ÖRGÜTLENİYOR

Güney Kore'de hükümetin işçi hareketine yönelik baskılarına ve alınan hapis cezalarına rağmen işçi eylemleri dinmiyor. Onbinlerce kamu işçisi ve inşaat işçileri Haziran sonu ve Temmuz başında yaptıkları yürüyüşlerde güvencesiz çalışma koşullarını protesto etti. 

TÜRKİYE'DE KÖMÜR MADENLERİNDE EYLEM

Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde bulunan Zonguldak'ta binlerce maden işçisi eylemde. İşçiler madenlerin özelleştirilmesi planlarını protesto ediyor. Özelleştirmeler pek çok işçinin işten çıkarılmasına ve maliyeti azaltma adı altında işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin büsbütün devreden çıkarılmasına yol açacak. Kaldı ki madenler zaten şimdiye dek binlerce işçinin yaşamına mal olan tehlikeli çalışma koşullarıyla anılıyor. İki yıl önce 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı bu azami kar güdüsünün çarpıcı bir örneği oldu. 
 
Çeviren: Nilgün Güngör