Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 10 Temmuz Haberleri

HİNDİSTAN'DA TEKSTİL PATRONLARI İÇİN YENİ SÖMÜRÜ PAKETİ

Hindistan hükümeti Haziran sonunda tekstil-konfeksiyon sektörüne 900 milyon dolarlık mali destek paketi açacağını açıkladı. Paket, önümüzde üç yıl içinde 10 milyon yeni iş yaratılmasını amaçlıyor. Tabii aynı zamanda da iş yasasında güvencesiz ve kısa dönemli çalışmayı kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılmasını. Konfeksiyon sanayiini uluslararası ölçekte tanımlayan “Dibe Doğru Yarış” dinamığinden dolayı bu paket yalnızca fabrika sahiplerinin çıkarına işleyecek. Sanayiin gerçekliğini asıl gösteren ise Bangladeş, Pakistan ve Kamboçya'daki konfeksiyon işçilerinin durumu. 

AÇLIK GREVİNDEKİ SENDİKACI SERBEST

İki aydır hapishanede açlık grevinde olan İran Özgür İşçi Sendikaları Başkanı Jafar Azimzadeh Haziran ayının son
günü İran makamlarının verdiği özel izinle serbest bırakıldı. Sağlık durumu kötü olan Jafar hemen hastaneye kaldırıldı. Yeni bir davadan dolayı tekrar tutuklanması da mümkün. Jafar'ın tahliye edilmesinde ülke içi ve dışından işçilerin verdiği desteğin önemli bir rolü oldu. Ancak İran hapishanelerinde hala pek çok emek aktivisti bulunuyor. 

TAZMİNAT ÖDEMELERİ 3 YILDA TAMAMLANDI

Tazreen konfeksiyon fabrikasında çıkan yangında 112 işçinin can vermesinin üzerinden üç yıl geti. Katliam kurbanlarının yakınlarına tazminat ödemeleri ise daha yeni tamamlandı. Katliamdan yaralı ve sağ kurtulan işçilerle ölen işçilerin aileleri, diğer yandan uluslararası işçi aktivistleri bir nebze adalet ve tazminata ulaşabilmek için dahi uzun soluklu bir mücadele vermek zorunda kaldılar. AVUSTRALYA'DA DA FAŞİST PARTİLER YÜKSELİYOR

Avustralya'da son Federal seçimleri mevcut muhafazakar hükümet burun farkıyla kazanmasına rağmen, seçimlerin bir sonucu da aşırı sağcı adayların seçilmesi oldu. Pauline Hanson yönetimindeki Tek Ulus partisi Senatoya girdi. Parti, İslamofobiyi, Asyalılara düşmanlığı ve milliyetçiliği savunuyor. Tek Ulus partisinin bazı korumacı politikaları işçileri de etkiliyor. Ancak gerçek şu ki bu gibi faşist partiler yalnızca işçileri ırksal ve etnik temelde bölmeye yarıyor ve politikaları da kapitalist sınıfın çıkarlarına hizmet ediyor. 


İŞÇİLER ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ İSTİYOR

Sri Lanka'da geçen hafta bağımsız sendikalara üye 3000'den fazla işçi örgütlenme özgürlüğü talebiyle düzenlenen gösteride bir araya geldi. Geçen
 yıl yeni hükümetin kurulmasından bu yana Sri Lanka Serbest Ticaret Bölgelerinde sendikalara yönelik baskılar hız kazandı. İşçiler fiziksel saldırıya uğradıklarından, cinsel tacize maruz kaldıklarından şikayet ediyor. Birçok işçi de güvencesiz çalışmayı kabul etmeye zorlanıyor ve mücadele yolunu seçtiklerinde işten çıkarılıyor. 

BİR MARUTI İŞÇİSİ DAHA SERBEST BIRAKILDI

Maruti Suzuki'de 2012 yılındaki eylemlerinden dolayı hala hapiste bulunan işçilerden biri geçtiğimiz hafta kefaletle tahliye edildi. Tutuklanan 148 işçiden 35'i halen hapiste. Maruti Suzuki direnişi Yeni Delhi'nin etrafındaki Gurgaon sanayi havzasında çok etkili olmuştu. Ancak mücadele yenilgiyle sonuçlanınca işçiler ağır baskılarla karşılaştılar. Yönetmen Rahul Roy ,yeni filmi The Factory'de (Fabrika), bu işçilerin yaşamını ve hala devam eden adalet mücadelesini konu ediniyor. 

HAN SANG-GYUN 5 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Kore Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Han Sang-gyun, geçtiğimiz hafta beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, Güney Kore işçi hareketine gözdağı verme amacını taşıyor. Gösteri örgütlemek “suçundan” ceza alan Han, gençlik yıllarında da Ssangyong fabrikası işgalinden dolayı üç yıl hapiste yatmıştı. Şimdi aldığı ceza da hükümetin örgütlü işçi hareketini dağıtma amacıyla bağlantılı. 

 
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör