Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 3 Temmuz Haberleri

JAPONYA'DA ASGARİ ÜCRET EYLEMİ

Japonya'da sendikalı işçiler Haziran ayı başında asgari ücretin artırılması talebiyle gösteri yaptı. İşçiler asgari ücrete en az % 25 oranında zam yapılmasını istiyor. Bu arada Tokyo'ya bağlı Fuchu City'de bulunan Toshiba fabrikasında çalışan Filipinli işçiler de sık yaşanan işten çıkarmalara karşı sendikada örgütlendiler. Japon ekonomisinin durgunluk içinde bulunmasının faturası işçilere ödetiliyor. Ücretler düşürülüp güvencesiz çalışma yaygınlaştırılıyor. ATATÜRK HAVALİMANI KATLİAMI LANETLENİYOR

İstanbul Atatürk havalimanında 28 Haziran günü meydana gelen patlamada 41 kişi öldü, 200'den fazlası yaralandı. Yaşamını yitiren ve yaralananların çoğu havalimanında çalışan işçilerdi. Türkiye'de son bir yılda gerçekleşen bombalı saldırılarda 300'e yakın insan can verdi. Sendikalar çoğunlukla işçilerin ve ailelerinin can verdiği bu katliamların son bulmasını istiyor. Bu olaylar Irak ve Suriye'de süregiden savaşların bir uzantısı. İşçi hareketi bu savaşlardan dolayı da sınıf dayanışması sergilemekte zorlanıyor. 


HAN SANG-GYUN'A DESTEK YAĞIYOR

Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU) Başkanı Han Sang-gyun'a dünyanın her yerinden destek yağıyor. Güney Kore hükümeti işçilerin mücadelesini ezmek için Han'ı ve birçok öncü işçiyi hapiste tutmaya devam devam ediyor. Onları suçlu gibi göstermeye çalışıyor. Ancak dünyanın pek çok yerinde işçiler aynı tür baskılara karşı mücadele ediyor ve ancak birleşerek kazanabileceğinin bilinciyle davranıyorlar.  

ÜÇ KADIN SENDİKACI TUTUKLANDI

Tayland'da Haziran ayının son haftasında üç kadın sendikacı tutuklandı. Tayland Tekstil, Konfeksiyon ve Deri İşçileri Federasyonu sendikacıların serbest bırakılması çağrısı yaptı. Tayland cuntası tarafından tutuklanan muhalifler onlarca yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor. 


BANGLADEŞ TERSANELERİNDE İŞ CİNAYETLERİ

Bangladeş'in Chittagong bölgesinde bulunan tersanelerde son birkaç haftada beş işçi yaşamını yitirdi, beş işçi de ağır yaralandı. İş güvenliği Bangladeşli işçiler için hala erişilmesi zor bir hedef. İşçiler bağımsız örgütlenmelerini ölüm dahil pek çok baskıyı göğüsleyerek oluşturabiliyorlar. 

 
 
Çeviren: Nilgün Güngör