"Tüm Ev İşçilerinin Sigorta Hakkı Güvence Altına Alınsın!"

İmece Ev İşçileri Sendikası, 16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada çalıştıkları evlerde cam silerken düşerek hayatını kaybeden ev işçilerini andı; ev işçilerinin taleplerini sıraladı.

Ev işçilerinin sigorta hakkı önündeki prosedürlerin kaldırılmasını isteyen İmece, 3 yıldır bu amaçla verdikleri mücadelenin hala yok sayıldığını ancak kararlılıklarını devam ettireceklerini söyledi.

“10 gün ayrımı kaldırılsın”

Devletin ev işçilerine sigorta müjdesinden sonra 10 günden az 5 bin ve 10 günden fazla 5 bin ev işçisinin daha kayıt altına alındığını belirten İmece, “10 günden az çalışan ev işçisini görmezden gelen bu ayrım kaldırılmalıdır, bununla birlikte tüm ev işçilerinin sigortası yapılmalıdır.” dedi.

Kiralık işçi yasası ve özel istihdam büroları

Kiralık İşçi Yasası ve Özel İstihdam Büroları’nın kadın emeğini köleleştireceğine ve ev işçilerinin güvencesiz koşullarını kalıcı hale getireceğine dikkat çeken İmece, “İstihdam büroları aracılığı ile ev işçisi ve işverenin işçi-işveren bağı kopartılarak, ev işçilerinin güvencesizliği ‘kiralık işçilik’ olarak kalıcılaştırılmak isteniyor” dedi ve bu sebeple ev işçileri olarak bu yasanın derhal durdurulmasını istediklerini dile getirdi.

İmece açıklamasında, davasında takipsizlik kararı verilen, çalıştığı evden düşerek hayatını kaybeden Özbekistanlı göçmen Gulnora ve ücretsiz ev işçiliği yaptığı evde cam silerken düşüp hayatını kaybeden ve kendi eviydi denilen Zeynep Arıkeş’i de anarak, tüm ücretli ücretsiz ev işçilerinin sorumlularının yargılanmasının gerekliliğini ve bu davaların takipçisi olacaklarını söyledi.

Talepler

* Ev işçileri iş yasası kapsamına alınsın

* İLO C 189 derhal imzalansın

* Torba yasa çerçevesinde getirilen 10 gün ayrımı kaldırılsın

* Kiralık işçi yasası ve özel istihdam büroları yasası derhal durdurulsun

* Ev işçilerine sosyal güvenlik ve emeklilik hakları teslim edilsin.