Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 13 Haziran Haberleri

Çeviren: Nilgün Güngör 
 
AKADEMİSYENİ SUSTURMA KAMPANYASI BOŞA ÇIKARILDI

Geçtiğimiz hafta Melbourne'daki işçiler ve sendikalar açısından siyasal bir zafer yaşandı. La Trobe Üniversitesi'nde akademisyen olan Roz Ward, görevine iade edildi. Ward, LGBTİ öğrenciler, velileri ve eğitim kadrosu için güvenli okullar anlamına gelen Güvenli Okul Müfredatının* kurucularından. Üniversitede muhafazakar ve gerici güçlerin ardarda tacizine uğrayarak görevinden uzaklaştırılan Ward, sendikanın ve öncü işçilerin hızlı ve güçlü tepkisi sayesinde birkaç gün içinde görevine iade edildi. 


* 1988'de ilk olarak Seattle'da LGBTİ öğrencilerin okullarda karşılaştıkları zorbalığa ve onur kırıcı tavırlara karşı temel haklarını savunmak için kurulan ve ülke çapında yayılarak 2015 Ocak ayında uluslararası ölçeğe taşınan örgütlenme -Çev. 

YASAMA MECLİSİ ÜYESİ SERBEST BIRAKILDI

Filistin Yasama Meclisi üyesi Khalida Jarrar Haziran ayı başında 14 aylık tutukluğun ardından salıverildi. Khalida tahliye olduktan sonra yaptığı açıklamada İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsaklar için daha fazla dayanışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Khalida tahliye edilirken İsrail devleti de başka tutuklamalar gerçekleştirdi. Muhammed Nazar'ın bu yılın başlarında Mısır'dan kaçırılmasının ardından Kudüs'teki Filistinli Tutsaklar Derneği yöneticisi Nasser Qaws da geçen hafta tutuklandı. 

AVUSTRALYA'DA MÜLTECİ EYLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Avustralya'daki mültecilerin durumu iki siyasi partinin baskı politikaları sonucu tam bir çıkmaza girdi. Bir grup mülteci mevcut göç bakanı Peter Dutton'ı protesto amaçlı bir video hazırladı. Manus ve Nauru'daki denizaşırı toplama kamplarında mülteciler sürekli eylemde. 18 Haziran'da da ülke çapında mültecilere destek yürüyüşleri düzenlenecek.  

GÜNEY KORE'DE KAZANIM

Güney Kore'de işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinde geçtiğimiz hafta bir adım daha atıldı. Habis lenfoma'nın bir meslek hastalığı olduğu kabul edildi. Bu küçük kazanım, Samsung gibi şirketlere karşı yıllardır kampanya yürüten sınıf örgütçülerinin zorlu mücadelesinin sonucu. 


BU FİLM İSRAİL SİLAH ENDÜSTRİSİNİ TEŞHİR EDİYOR

İsrail son onyıllar içerisinde dünyanın en büyük silah üreticilerinden biri konumuna yükseldi. 11 Eylül saldırılarından bu yana “küresel terörizm meselesi”ni kullanan İsrail'deki askeri işletmelerin işleri yolunda. Bu ölüm tacirlerinin önemli bir avantajı da silahların Filistinlilere karşı “denenmiş” olması. The Lab adlı belgesel, Gazze ve Batı Şeria'daki İsrail işgalinin bir ekonomik yük olmaktan çıkıp nasıl bir pazarlama imkanına, kar getiren bir ulusal zenginliğe dönüştüğünü gösteriyor.  

BANGLADEŞ TERSANELERİNDE YİNE ÖLÜM

Bangladeş'te bulunan Seiko Steel ve Laskar gemi söküm tersanelerinde son haftalarda dört işçi yaşamını yitirdi. Korkunç bir sicile sahip olan Bangladeş tersanelerinde işçiler ancak kararlı bir şekilde örgütlenerek yaşamlarını savunabilirler. 

MELBOURNE'DA GREV KAZANIMLA BİTTİ

Melbourne'daki Bitzer buzdolabı fabrikasında 54 işçinin 9 haftadır devam eden grevi kazanımla sonuçlandı. Bitzer patronu, işçilerin çok küçük bir ücret zammı karşılığında çalışma sürelerini artırıp iş güvencelerini daha da zayıflatmak istiyordu. İşçiler birlik halinde hareket edip sendikaların ve bölge halkının da desteğini alınca şirket geri çekilmek zorunda kaldı. 
 
 
http://aawl.org.au/content/striking-manufacturing-workers-melbourne-win-dispute