Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 5 Haziran Haberleri

PEPSICO'NUN HİNDİSTAN'DAKİ TAŞERON İŞÇİLERİNE BASKI

Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde PepsiCo'ya bağlı bir taşeron depoda çalışan yüzlerce işçi yönetimin baskıları ile karşı karşıya. Uyuşmazlığın başlangıcı üç yıl önce işçilerin kendi sendikalarını kurup güvenceli çalışma koşulları talep etmelerine dayanıyor. Daha önce başka yerlerdeki PepsiCo işçileri de aynı sorunları yaşamış ve haklarını almak için mücadele etmişlerdi. Bu son örnekte ise Radhakrishna Foodland şirketi işçilerin 12 aylık sözleşme sürelerini 3 aya indirdi. 


AVUSTRALYA'DA GÜVENCELİ İŞ KAMPANYASI

CFMEU Queensland sendikası federal seçimler döneminde “Güvenceli İş” başlıklı bir siyasal kampanya başlatıyor. Kampanyanın temel talebi iş güvencesi ve kısa süreli/geçici iş sözleşmelerine son verilmesi. Avustralya'daki sendikalar son yıllarda bu konuya gitgide daha fazla yoğunlaşıyorlar. Güvencesiz çalışma, özellikle Endonezya, Güney Kore, Japonya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde şirketlerin işçilere saldırı yöntemlerinden biri olarak küresel ekonominin temel bir karakteristiğini oluşturuyor. 


KAMBOÇYA'DA KONFEKSİYON İŞÇİLERİ ZEHİRLENDİ

Geçtiğimiz hafta başında Kamboçya'da 100'den fazla konfeksiyon işçisi fabrikalarındaki kimyasal maddelerden ağır bir şekilde zarar gördü. Kampong Speu’ya bağlı Samrong Tong bölgesinde kurulu Orient International Enterprise adlı şirket olaydan bir gün önce fabrikanın dört bir tarafına böcek ilacı serptiğini kabul etti. Kamboçya'da konfeksiyon işçileri arasında sık sık baygınlık vakalarına ve işçi sağlığı iş güvenliği sorunlarına rastlanıyor. 

BITZER İŞÇİLERİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYOR

Avustralya'da Bitzer işçileri dokuz haftadır grevde. İşçilerin talebi ücretlerinin azaltılmasına ve çalışma koşullarının ağırlaştırılmasına son verilmesi. Şirketin aynı işi yapan işçilere farklı ücret ödeme girişimini de engellemek istiyorlar. İşçiler Melbourne'daki şirket merkezi önünde 24 saat nöbet tutuyor. 


HAVALİMANI İŞÇİLERİNİN KÜRESEL EYLEM GÜNÜ

Havalimanı işçileri Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği'nin (IATA) Dublin'deki yıllık toplantısı vesilesiyle küresel bir eylem 
gerçekleştirdi. İşçiler ve sendikaların hedefi havalimanlarının ve havayolu şirketlerinin ücret ve çalışma koşullarını dibe doğru itmesine son vermek. Bir önceki küresel eylem de Eylül 2012'de düzenlenmişti. Uluslararası ölçekte yapılan eylemler farklı ülkelerdeki işçiler arasındaki bağlantıların güçlenmesine işaret ediyor. 

GREVCİ İŞÇİLERE KIRBAÇ CEZASI

Barbarca bir baskı ve yıldırma politikası izleyen İran hükümetinin mahkemelerinin greve giden 17 maden işçisine verdiği herkesin gözü 
önünde kırbaçlanma cezası uygulandı. Batı Azerbaycan eyaletindeki Agh Dareh altın madeninde çalışan işçiler, 350 arkadaşlarının işten çıkarılmasına karşı eylemdeydiler. Verilen cezayı protesto etmek için Kanada'nın Toronto kentinde dayanışma eylemleri düzenlendi. Cezaevinde bulunan bazı işçiler ise halen açlık grevinde. İran hükümeti çalışma koşullarını iyileştirmek için mücadele eden işçilere karşı gitgide daha ağır baskılara başvuruyor. 


KATAR'DAKİ YANGINDA İŞÇİ ÖLÜMLERİ

Geçtiğimiz hafta Katar'da göçmen işçilerin kaldığı bir barınma kompleksinde çıkan yangında 11 işçi yaşamını yitirdi, en az 12 işçi yaralandı. Katar gibi Orta Doğu ülkelerinde yaşanan ve pek çok benzeri bulunan bu olay, göçmen işçilerin maruz kaldığı vahşi sömürünün bir göstergesi. Son yıllarda Katar'da 2022 Dünya Kupası için inşa edilen stadyumlarda yüzlerce işçinin can verdiği, birçoğunun toksik kimyasallara maruz kaldığı ve Nepalli işçilerin köle olarak tutulduğu biliniyor. 

 
Çeviren: Nilgün Güngör