Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 29 Mayıs Haberleri

GÜNEY KORELİ İŞÇİLER MÜCADELEYE DEVAM DİYOR

Geçtiğimiz hafta başında uluslararası bir heyet, KCTU liderlerinin serbest bırakılması ve sendikalar üzerindeki baskıların son bulması için yürütülen kampanyaya destek amacıyla başkent Seul'ü ziyaret etti. Binlerce sendikalı işçi de Hyundai genel merkezine yürüyerek baskıları protesto etti. Kentin bir başka noktasında ise işten çıkarılan Hydis işçileri sokağa çıkarak mücadelelerinin birinci yılını geride bıraktığına dikkat çektiler.

 
 
KONFEKSİYON İŞÇİLERİNE BASKI  
 
Nisan ayı ortasında güney Hindistan'daki Bangalore kentinde binlerce konfeksiyon işçisi izinsiz  gösteri yaptı. Göstericilere karşı zor kullanıldı, pek çok işçi de yaralandı. Şimdi 300 işçi bu gösteriden dolayı cezalandırılmak isteniyor. Kefalet ücretinin yükseltilmesi işçilerle aileleri için yıkım oldu. İşçi hareketinin bu işçileri ve örgütlenme hakkı için verilen mücadeleyi desteklemesi gerekiyor.


 
 
DOĞU TİMORLU İŞÇİLER ÜCRET ARTIŞI İSTİYOR

Mayıs ayı başında Doğu Timor'da yüzlerce işçi asgari ücretin yükseltilmesi talebiyle yürüdü. Asgari ücret 2012 yılından bu yana değişmedi. Üstelik bir ailenin ortalama ihtiyaçlarının ancak yarısını karşılayabilecek düzeyde. Doğu Timor yeni kurulmuş bir ülke ve işçiler insanca yaşanacak ücret ve çalışma koşulları için örgütlenmeye çalışıyorlar.

 
 
 
KARA AKCİĞER HASTALIĞI HALA VAR
 
Avustralya maden işçileri çalışma koşullarının iyileşmesiyle pnömokonyoz ya da halk arasındaki adıyla kara akciğer hastalığının tarihte kaldığını sanıyorlardı. Fakat kapitalistler daha fazla kar edebilmek için çalışma koşullarını sistematik olarak ağırlaştırıyor ve iş güvenliği tedbirlerini almıyorlar. Sendikaların yürüttüğü kampanyalar, maden işçileri arasında bu ölümcül hastalığın hala varlığını sürdürdüğünü ortaya çıkardı. Özel bir tıbbi araştırma ekibinin oluşturulması olumlu bir gelişme olmakla birlikte bu önlenebilir hastalığın tamamen kökünün kurutulması güvenli çalışma koşullarının sağlanmasından geçiyor.
 
FİLİPİNLİ İŞÇİLER GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYA KARŞI MÜCADELEDE

Güvencesiz çalışma, tüm dünya işçilerinin ortak sorunu. Filipinler'de de bu konu son devlet başkanlığı seçimleri sürecinde öne çıkan bir gündem oldu. Bu bağlamda PALEA üyeleri yeni Filipinler devlet başkanını Filipinler Havayollarının güvenceli çalışmayı kabul etmesi için baskı yapmaya çağırıyor. Başka bir işyerinde ise 400 işçi şirket yönetiminin iş güvencesini kabul etmesi talebiyle greve gitti.

 
 
SİLİKOZİS HİNDİSTAN'DA DA ÖLDÜRÜYOR

Geçtiğimiz hafta Hindistan Yüksek Mahkemesi kuzeybatıdaki Gujarat eyaletinde çalışan taş ocağı işçilerinin silikozis hastalığından dolayı ardı ardına ölüme sürüklendiğini açıkladı. Mahkeme Gujarat eyalet hükümetini bir fertleri bu hastalıktan dolayı yaşamını yitiren 200 aileye tazminat ödenmesi talimatını verdi. Ancak aileler hala tazminatın ödenmesini bekliyorlar. Silikozis hastalığının Hindistan'da hangi ölümcül sonuçlara yol açtığı kanıtlanmış olmasına rağmen iş güvenliği tedbirlerinin uygulanması ancak güçlü bağımsız sendikalar sayesinde mümkün.

 
PAKİSTAN'DA GEMİ SÖKÜM İŞÇİLERİ KAZANDI

Geçtiğimiz hafta, Pakistan'da Karaçi yakınlarındaki Gadani tersanelerinde çalışan binlerce işçi işten atılan yüzlerce arkadaşlarının işe geri alınması talebiyle greve gitti. İşçilerin işten atılmasının sebebi, çalışma koşullarının iyileştirilmesini istemeleriydi. Gadani tersaneleri iş güvenliği açısından epey kötü bir üne sahip. Tersanelerde pek çok işçi yaşamını yitirdi. Ancak bu kez işçiler kararlılıkla eyleme geçtiler. Eylemin sonucunda işten çıkarılan bütün işçiler işe geri alındı. Birlikten kuvvet doğar.

 
 
Çeviren: Nilgün Güngör