Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 22 Mayıs Haberleri

FİLİSTİNLİLER EL NAKBA'YI ANDI

15 Mayıs, 1948 yılında* Siyonist işgalcilerin Filistinlilerin topraklarına el koymasını simgeleyen Al Nakba'nın 68. yıldönümüydü. El Nakba'da 500 Filistin köyü boşaltılmış, 750.000 Filistinli mülteci konumuna düşürülmüştü. 15 Mayıs günü dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan etkinliklerin gündeminde Filistinlilerin hala uğruna mücadele ettiği adalet ve topraklarına geri dönme talepleri vardı. İsrail'de Filistinlilerin topraklarından edilmesinin devam ettiği Necef çölünde de etkinlikler düzenlendi. 


* İsrail devletinin kurulmasıyla -Çev.
 
TAYLAND CUNTASI HAKKINDA YİNE RAPOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayınlanan bir rapora göre Tayland'da 2014 Mayıs ayındaki darbeden bu yana askeri mahkemelerde 1.600 kişi yargılanıyor. Aynı süreçte 1.300 kişi ise tutuklandı ve hapishanede cuntanın tretman politikasına tabi tutuldu. Buna karşın cuntaya karşı muhalefet yükselmeye devam ediyor. Geçen hafta 1.200 sağlık işçisi askeri yönetime son verilmesi ve derhal genel seçimlere gidilmesi çağrısı yaptı.  

 
 
 
 
ÖNCÜ İŞÇİLER HALA CEZAEVİNDE

İsrail'de 94 gündür açlık grevinde bulunan Filistinli tutsak gazeteci Muhammed al-Qeeq geçtiğimiz hafta serbest bırakıldı. Ancak binlerce Filistinli hala İsrail hapishanelerinde tutulmaya devam ediliyor. Doğu Asya ve Kuzey Afrika'da eşitsizlik, yolsuzluk ve baskılara karşı mücadele eden çok sayıda insan hakları aktivisti ve öncü işçi, bölge devletleri tarafından hapiste tutuluyor. 

 
“MCDONALD'S”DAN İŞÇİLERE TUZAK

Dünya fast food devi “McDonald’s”ın emek düşmanı uygulamalarına ilişkin kısa süre önce yapılan bir araştırma, şirketin Avustralya'daki işçileri çok düşük ücretlerle çalıştırdığını ortaya koydu. Şirket bunu sarı sendika SDA'nın işbirliği ile fazla mesai ücretlerinde kesintiye giderek gerçekleştiriyor. SDA, Coles gibi dev süpermarketlerle, 7-11 mağazalarında işçileri satmakla nam salmış bir sendika. 
BANGLADEŞ'TE KAÇIRILAN SENDİKACI SERBEST
 
Konfeksiyon İşçileri Sendikası yöneticilerinden Lucky Akhtar, geçtiğimiz hafta gece yarısı paramiliter çeteler tarafından kaçırıldı. Bangladeş'te sendikacı ve öncü işçilere yönelik baskılar bilindiğinden sınıf kardeşleri Akhtar'ın yaşamını kurtarmak için etkili bir kampanya yürüttüler. Kampanya sayesinde Lucky sağ salim serbest bırakıldı ancak hakkında yeni suçlamalar var. Küresel şirketler, Bangladeş'te insanlık dışı çalışma koşulları ile bilinen konfeksiyon sanayiinden muazzam karlar elde ediyorlar. 

 
BAĞDAT'TA GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇILDI

Irak'ta geçen Cuma günü binlerce işçi bir kez daha Bağdat'taki Yeşil Bölgeyi aşıp parlamentoyu bastı. Geçen aydan farklı olarak bu kez göstericilere ateş açıldı. Ölü ve yaralı sayısı bilinmiyor. Hükümet, artan eşitsizlik, yolsuzluk ve mezhepçilikten ötürü yükselen öfke dalgası ile karşı karşıya. 
 
PAKİSTAN'DA YİNE İŞÇİ KATLİAMI

Korangi Sanayi Bölgesindeki Maxen Plastik Fabrikasında çalışan beş işçi, geçen hafta bir kimyasal tankını temizlemeye gönderildi. Hiçbir solunum ekipmanı verilmeden tanka giren işçiler dumandan zehirlenerek öldü. Buölgede pek çok plastik fabrikası var ve bazıları ruhsatsız olan bu işyerlerindeki ölümler de ilk değil. İşçilerin örgütsüzlüğü ve işçi sağlığı-iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması durumu daha da ağırlaştırıyor. İşçi sağlığı-iş güvenliği teftişi ise özelleştirilmiş durumda. Bu koşullarda işçilerin yaşamının korunması güçlü ve bağımsız sendikaların yaratılmasından geçiyor. 

 
Çeviren: Nilgün Güngör