Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 17 Mayıs Haberleri

İŞÇİLER HAKLARINI İŞGALLE ALDI 

Filipinler'de bulunan Cavite Serbest Bölgesinde kurulu Seung Yuan Technology'de (SYTIC) uzun süredir devam eden grev, geçtiğimiz hafta sona erdi. Şirket ve işçi temsilcileri arasında işe geri dönüş ve tazminatlar konusunda anlaşmaya varıldı. İşçilerin en son fabrikayı işgal etmeleriyle birlikte şirket anlaşma masasına oturmak zorunda kaldı. SYTIC işçilerinin daha iyi ücret ve çalışma koşulları için gösterdiği inisiyatif, çevredeki fabrikaların işçileri için de olumlu bir örnek oluşturuyor. 
 
 
KAMBOÇYA MUHALİFLERİ TUTUKLUYOR

Kamboçya'nın başkenti Pnom Penh'te geçtiğimiz hafta sekiz insan hakları aktivisti tutuklandı. Tutuklanma sebepleri ise daha önceki tutuklamaları protesto için gösteri düzenlemeye teşebbüs. Muhalefeti bastırmak isteyen Kamboçya hükümeti geçen ay işçilerin örgütlenme ve eylem özgürlüklerini daha da kısıtlayan yeni yasalara imza attı. 


 
KORE'DE GÜVENCESİZLİĞE KARŞI MÜCADELE 

Kore'de işçiler geçen yılın sonlarından bu yana hükümet ve şirketlerin kesintisiz saldırısıyla karşı karşıya. İşçilerin mücadele olanakları yasal kazanımlarının tırpanlanarak kısıtlanmaya çalışılıyor. Kia Motors'da çalışan Choi Jeong-myeong ve Han Gyu-hyeop adlı iki işçi taşeronlaştırmaya karşı yaklaşık bir yıldır bir billboard tepesinde eylemde. Hyundai işçileri keza adalet arayışında. Öte yandan kamu sektöründe de işçiler güvencesiz çalışmaya karşı yeni bir kampanya başlattılar. Geçen Aralık'taki gösteriler sırasında tutuklanan işçilerden bazıları da hala hapishanede. 

 
 
PAKİSTAN'DA BİR CİNAYET DAHA

İslamcı gerici güçlerin geçtiğimiz hafta Karaçi'deki son hedefi Khurram Zaki oldu. Cinayet, insan hakları ve emek aktivistlerine karşı devlet güçleri veya aşırı sağcı grupların nasıl bir baskı ve yıldırma ikliminin yeni bir göstergesi. Awami İşçi Partisi faşist güçlere karşı birleşme ve örgütlenme çağrısında bulundu. 

 
 
 
ANDY HALL'UN YARGILANMASINA BAŞLANDI

Araştırmacı Andy Hall'un Tayland Bankok Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılamasına başlandı. Andy asılsız suçlamalarla karşı karşıya ve bilişim suçlarından yargılanıyor. Sürecin başlangıcı ise Andy'nin üç yıl önce Natural Fruit Company'deki vahşi sömürüyü, özellikle de Burmalı göçmen işçilerin koşullarını belgelemesine dayanıyor. Dava, Tayland'da cunta muhaliflerine yönelik saldırı dalgasının bir parçası.  


 
 
 KENTEX FACİASININ YILDÖNÜMÜ

Geçtiğimiz hafta, Filipinler'deki Valenzuela City'de Kentex terlik fabrikasında meydana gelen yangının yıldönümüydü. Bir yıl önceki yangında en az 72 işçi öldü. Olaydan 12 ay sonra sağ kalanlar hala adalet arayışında. Fabrika sahibi hala yargılanmış değil, Filipinler hükümeti ise iş güvenliği için adım bile atmadı. Yangında ölenleri anmak için ülkede yürüyüşler düzenlendi. 

 
 
 
ÖĞRETMENLERİN AÇLIK GREVİ DEVAM EDİYOR

İran Öğretmenler Sendikasının hapishanede açlık grevi yapan yöneticilerinden biri daha geçtiğimiz hafta hastaneye kaldırıldı. Diğer iki sendikacı, Esmail Abdi ve Jafar Azimzadeh de süresiz açlık grevini sürdürüyorlar. Sendikacılar açlık grevine Nisan sonunda başlamış, 1 Mayıs çağrılarında da işçilerin örgütlenme özgürlüğüne vurgu yapmışlardı. İran hükümetinin baskılarına karşı işçilerle dayanışma kampanyaları yürütülüyor.  

 
 
Çeviren: Nilgün Güngör