Göçmen ev işçisinin ölümüne takipsizlik

İstanbul Başakşehir'de çalıştığı evin 5. katından düşerek hayatını kaybeden göçmen ev işçisi Özbekistanlı Gulnora Tuxtayeva'nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İmece Ev İşçileri Sendikası, "Göçmen ev işçisi ile ilgili yeterli araştırma yapılmadan sadece adli tıp raporuna ve ev işverenlerinin ifadelerine dayanılarak verilen karar, bu iş cinayetinin üstünün örtülmesi çabasıyla verilmiş bir karardır" dedi.

Ev işçisinin çalışma koşullarının araştırılmadığını, çevre sakinleri ve ailesinin dinlenmediğini kaydeden İmece Sendikası, taraflı bir soruşturma ile gerçeklerin karartıldığını belirtti.

Soruşturmada göçmen ev işçilerinin çalışma koşullarının incelenmeden takipsizlik kararının verildiğini ifade eden İmece Sendikası, on binlerce ev işçisinin emeğinin yok sayıldığını kaydetti.

İmece Ev İşçileri Sendikası, kararı tanımadığını ifade ederken, davanın takipçisi olacaklarını duyurdu.

İmece Ev İşçileri Sendikası, 25 Mart 2016 Cuma günü konuya ilişkin Sefaköy'de bulunan Küçükçekmece Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak.