Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 23 Şubat Haberleri

SİNGAPUR'DA GÖÇMEN İŞÇİLER OTURMA EYLEMİ YAPTI
Singapur, işçi sınıfının sıkı sıkıya denetlendiği ve işçilerin bağımsız örgütlenme alanlarının çok sınırlı olduğu bir şehir devleti. İşçi hareketi ve toplumsal eylemler devlet tarafından genellikle hızla bastırılıyor. Bu bağlamda göçmen işçilerin maruz kaldığı sömürü geçtiğimiz hafta inşaatlarda çalışan göçmen işçilerin yaptığı bir oturma eylemiyle gündemleştirildi. 

 
 
AÇLIK GREVİNDEKİ FİLİSTİNLİ GAZETECİ ÖLÜM SINIRINDA
Filistin topraklarındaki İsrail işgali ağır baskılar kadar yarattığı sürekli direnişle de her zaman konumuz oluyor. Cezaevindeki Filistinli gazeteci Muhammad al-Qiq Filistinlilere karşı uygulanan idari gözetime karşı başlattığı açlık grevin ölüm sınırında. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Filistinli gazetecinin serbest bırakılması çağrısı yaptı. Filistinli işçiler için yaşam uzun çalışma saatleri, düşük ücretler ve hem İsrail hem de Filistin makamları tarafından sürekli taciz edilmek anlamına geliyor. 

 
 
ÇİNLİ HEMŞİRELER İŞ GÜVENCESİ İÇİN EYLEMDE
Çinli işçiler yıllardır devletten bağımsız örgütlenmeyi gerçekleştiremedi. Ancak son birkaç yıldır işçiler arasında özgüvenli ve militan grup örgütlenmelerine tanık olunuyor. Bu yılın ilk haftalarında Çin'in dört bir yanındaki hasta bakım personeli ücret ve özellikle de güvencesiz çalışmaya karşı mücadeleyi sürdürdü. Çin hastane yönetimleri uzun dönemli sözleşmesi olan daha yaşlı işçileri işten çıkarıp yerine sık sık genç ve düşük ücretli işçileri alıyorlar. 

 
 
BAYRAK ULUSAL, SÖMÜRÜ KÜRESEL
Son birkaç aydır Avustralya sendikaları daha düşük ücrete çalışan işçileri işe alıp çalışma koşullarını ve ücretleri düşürmeye çalışan enerji devi Alcoa şirketi ile mücadelede. Avustralya Denizcilik Sendikası bu “Dibe Doğru Yarış” politikasının ve “Kolaylık Sağlayan Bayrak” taşıyan gemilerin sendikaların gücünü kırmaya çalıştığının ve işçilere daha kötü koşullarda çalışmayı dayattığının bilincinde. Kısa bir süre önce işçilerin bir gemi gövdesinde tehlikeli koşullarda çalıştırıldığı belgelendi. Bir diğer örnek ise kaptanı iki mürettebatını kaybetmekle suçlanan bir geminin limana girmesine izin verilmesi oldu. Alcoa gibi şirketlere ve gemi taşımacılığı gibi dünya ölçeğinde entegre sanayilere karşı işçiler ancak uluslararası ölçekte örgütlenerek ve “Küresel Grev Hattı” oluştururak mücadele edebilirler.  

 
SURİYE'DEKİ BAŞKALDIRIYA KARŞI DÖRT KOLDAN SALDIRI
Bölgesel Arap Baharının bir parçası olarak Suriye'deki başkaldırı işçi hareketinin artan eşitsizlik, yolsuzluk ve baskılara karşı ülke çapında gösterileriyle başlamıştı. Suriye devletinin sert yanıtı ve gerici ve emperyalist aktörlerin gitgide daha fazla müdahil olması ülkenin büyük bölümünün yıkımına neden oldu. Burada en fazla kayıp veren işçiler, aileleri ve ezilen halklar. Ancak adalet ve barış için mücadele eden işçi grupları hala var. 
 
 
 
İRAN'DA BİR YANDA TAHLİYE BİR YANDA HAPİS CEZALARI 
Khatoon Abad bakır madenlerinde Şubat ayı başında tutuklanan işçilerden bazıları evvelki hafta serbest bırakılmıştı. Geçtiğimiz hafta geri kalan işçiler de tahliye edildi. Ancak ceza almayacaklarının hiçbir garantisi yok, dolayısıyla dayanışmaya hala ihtiyaç var. Geçtiğimiz hafta alınan bir mahkeme kararı bunun bir örneği. Tahran ve Banliyöleir Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası (Vahed Sendikası) üyesi Davud Razavi beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Razavi'nin “suçu” ise işçi gösterilerine katılmaktı. 

 
 
HİNDİSTAN'DA OTOMOTİV İŞÇİLERİNİN GÖSTERİLERİ 
Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye bağlı Gurgaon ve Manesar milyonlarca işçinin çalıştığı devasa sanayi bölgeleri. Maruti Suzuki otomobil fabrikasında çalışan işçiler 2011-2015 yılları arasında militan mücadeleler verdiler. Devlet ise bunları vahşice bastırdı. Ancak işçiler yeni işyerlerindeki ağır çalışma koşullarına isyan etmeyi sürdürüyor. Şubat ayı başlarında binlerce otomotiv işçisi baskılara, düşük ücretlere karşı ve örgütlenme hakkı için eylemlere başladı. Sendikal örgütlenme ve işçi hakları için yürüttükleri mücadeleden dolayı iki kez müebbet hapis cezasına çarptırılan “Pricol 8'lisi”ne özgürlük kampanyası da sürüyor.  
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör