Tekstil Tozu Hasta Ediyor: Romatoid Artrit Riskini Üç Kat Artırıyor

Tekstil tozuna maruz kalmak, romatoid artrit (iltihaplı romatizma) adı verilen, eklem fonksiyonlarını bozan bağışıklık sistemi hastalığının riskini üç kat artırıyor.

Araştırmacılar sigara içmenin bu hastalık için bir risk faktörü olduğunu uzun zamandır biliyorken yeni bulgular hastalığa yakalanmada çalışma ortamının da etkili olduğunu ortaya çıkardı.

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden Dr Camilla Bengtsson’a göre tekstil tozu, genetik yatkınlığı olan kişilerin akciğer dokusunda bazı değişikliklere yol açıyor ve bu değişiklikler de romatoid artriti tetikleyecek birtakım bağışıklık mekanizmalarını harekete geçiriyor.

“Tekstil tozunun romatoid artritle ilişkisini kanıtlamak için daha fazla araştırma gerekiyor, ancak tekstil endüstrisinde çalışan işçilerin bu tozdan korunmak için maske takmasında yarar var” diye belirtiyor Dr.Bengtsson.

Bengtsson ve çalışma arkadaşları araştırmalarını 910 romatoid artritli ve 910 sağlıklı kadın üzerinde yürüttü. Araştırmada kadınları seçmelerinin nedeni ise gelişmekte olan ülkelerde tekstil çalışanlarının çoğunluğunu kadınların oluşturması olarak belirtildi. Romatoid artritli kadınlarda tekstil tozuna maruz kalma oranı %4,5 iken, sağlıklı kadınlarda bu oran sadece %1,7 olarak saptandı. Bu da gösteriyor ki tekstil tozuna maruz kalan kadınlarda romatoid artrit gelişme riski 2,8 kat artıyor.

Tekstil işcilerinde, tekstil tozu dışında romatoid artrit sıklığını artıran başka faktörler olduğu da düşünülüyor. Hepsinin temelinde ise eşitsizlik bulunuyor.

İşçi sağlığını korumaya yönelik çalışmalar, Türkiye gibi tekstil endüstirisinin yaygın olduğu ülkelerde bu hastalığın görülme sıklığını azaltabilir. (Halkın Doktorları)


Chun Lai Too,  Nor Asiah Muhamad, Anna Ilar, Leonid Padyukov, Lars Alfredsson, Lars Klareskog, Shahnaz Murad, Camilla Bengtsson