Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 14 Şubat Haberleri

KAMBOÇYA'DA SENDİKASIZLAŞTIRMAYA KARŞI MÜCADELE
Kamboçya'dan gelen işçi haberleri genellikle konfeksiyon sanayii ile ilgilidir. Çünkü yüzbinlerce konfeksiyon işçisi ucuzun ucuzu ücretler karşılığında çalışır. Kamboçya'nın diğer önemli ve gelişen sanayii ise turizm sektörüdür. Otelcilik hizmetlerinde çalışan işçilerin çoğu genç kadınlardır ve düşük ücretlerin, güvencesiz çalışmanın yanında cinsel tacizle de karşı karşıya kalırlar. Bu sektörde son mücadele, küresel bira devi Carlsberg'e bağlı bir şirkette çalışan 11 sendika üyesinin işten atılması ile yaşandı. İşçilerin işe geri alınması için uluslararası ölçekte bir dayanışma kampanyası çağrısı yapıldı.
 

PRICOL GREVCİLERİNE İKİ KEZ MÜEBBET HAPİS CEZASI
Hindistan'a bağlı Tamil Nadu'da sekiz otomotiv işçisi geçtiğimiz Aralık ayında 2009 yılında meydana gelen grev ve protestolardan dolayı iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. İşçilere verilen ceza Hindistan'da da uluslararası ölçekte de pek çok protestoya yol açtı. Hindistan'da en büyük onbir sendika genel merkezi işçileri destekleme amaçlı bir araya geldi. Verilen cezanın bu denli ağır olması, işçilerin özellikle mücadeleci ve örgütlü kesimlerini yıldırma amacıyla doğrudan ilişkili.


İŞÇİLER GÖÇMEN BEBEK İÇİN NÖBETTE
Avustralya'da mülteci hakları için verilen mücadele kritik bir noktada. Tedavi için Avustralya'da bulunan 200'den fazla mültecinin Nauru toplama kampına gönderilmesi siyasal gündemin önemli çatışma konularından biri. Birkaç gün önce ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Brisbane kentindeki doktorlar bir göçmen bebeği hastaneden taburcu etmeyi reddettiler. Sendikaların da desteğiyle Avustralya göçmenlik kurumunun bebeği almasını önlemek için hastane önü bloke edildi. İşçilerin ve sendikaların bu mücadeleye etkin katılımı, işçilerin devletin baskılarına karşı doğrudan eyleminin gelişimi için bir dönüm noktası olabilir.

 
PAKİSTAN'DA HAVAYOLLARI GREVCİLERİ BASKILARDAN YILMIYOR
Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) işçileri iki arkadaşlarının kısa bir süre önce yaptıkları gösteride katledilmesine karşın grev mücadelelerini sürdürüyor. PIA işçileri diğer işçiler ve sendikalar tarafından da destekleniyor. Zira PIA grevi Pakistan'daki işçi hareketinin yeniden canlanması için kilit önemde görülüyor. PIA işçileri üzerindeki baskılar ise devam ediyor. Dört sendika lideri kısa bir süre önce özel paramiliter güçler tarafından kaçırıldı. İşçiler bir hafta sonra serbest bırakıldı.


SAMSUNG İŞÇİLERİ KÖR OLMA RİSKİ ALTINDA
Güney Kore'de Samsung'un elektronik bölümü pek çok işçinin yaralanıp yaşamını yitirmesi ile bilinir. Tam da beklenebileceği üzere, Samsung aynı zamanda sendikal örgütlenmeye karşı da her türlü alçakça yöntemi kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde Samsung'a bağlı bir taşeron işletmede çalışan dört işçi zehirli kimyasal maddelere maruz kalmaları sonucu gözlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu, sürekli karlarını artırmaya çalışan küresel şirketlerin işçilere yaşattığı dibe doğru yarışın sonuçlarına ait sadece bir örnek.
 

İRAN'DA İŞÇİ HAREKETİNE KARŞI TATBİKAT
İran'da Ocak ayı sonunda Khatoon Abad Bakır Madenlerindeki eylemler sırasında tutuklanan 28 işçiden 5'i, geçtiğimiz hafta tahliye edildi. İşçiler üzerlerine atılı hiçbir suçtan olmamasına rağmen yüksek bir kefalet karşılığı serbest bırakıldılar. İşçilerin özgürlüklerine kavuşması için uluslararası ölçekte kampanya yürütülüyor. Öte yandan, İran paramiliter milislerinin işçi eylemlerini dağıtıp ezme tatbikatı yaptıklarına ilişkin haberler basına yansıdı. Bu hazırlıklar, İran devletinin güçlü bir işçi hareketinden duyduğu korkunun büyüklüğünü gösteriyor.


Çeviren: Nilgün Güngör