Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 7 Şubat Haberleri

IMF: GÖÇMEN İŞÇİLERE DAHA AZ ÜCRET ÖDENSİN
Göçmen işçiler dünyanın her yerinde işçi sınıfının en fazla sömürülen kesimlerinden. Hükümetler ve patronlar onların sosyal ve hukuksal bakımdan savunmasızlığından yararlanıp sömürüyü yoğunlaştırıyorlar. IMF, geçtiğimiz ay yayınladığı raporda göçmen işçilere Avrupa'daki asgari ücretten daha düşük ücret ödenmesini tavsiye etti. Bu, kapitalistlerin ekonomik krizin faturasına işçilere ödetme saldırısının yeni bir hamlesini oluşturuyor.


AVUSTRALYA'DA MÜLTECİLER YENİ CEZALARLA KARŞI KARŞIYA
Avustralya Yüksek Mahkemesi sığınma talebinde bulunanlarla mültecilerin süresiz hapiste tutulmasını bir kez daha onayladı. Karar, 15 yıldır sürdürülen saldırıların sonuncusu. Halen 200'den fazla kişi tıbbi nedenlerle Avustralya'da bulunuyor ve Nauru'daki bir toplama kampına gönderilme riskiyle karşı karşıya. Avustralya'da bu saldırılara karşı büyük gösteriler yapıldı. Kiliseler mültecileri koruyacaklarını ilan ettiler. Öğretmenler de içinde olmak üzere yeni gösteriler de planlanıyor.
 
TAYLAND'DA CUNTA İŞÇİLERE BASKIYI ARTIRIYOR
Tayland'da askeri cunta emek ve insan hakları aktivistlerine karşı baskılarını sürdürüyor. İnsan hakları aktivisti Sirawit Serithiwat devlet güçleri tarafından kaçırılmaktan zor kurtuldu. Başka bir olayda ise Lohu azınlığına mensup Maitree Charoensuepkun'a orduya hakaretten ceza verildi. Emek aktivistleri ise ordu tarafından karalama kampanyasına tabi tutuluyor ve taciz ediliyor. 112. maddenin kaldırılması ve tüm siyasal tutsakların serbest bırakılması cuntaya karşı özgürlük mücadelesinin temel taleplerinden.  İRAN'DA İŞÇİLER MÜCADELEYE DEVAM DİYOR
Geçen yıl ülkenin dört bir yanında öğretmenlerin yürüttüğü mücadele kesintiye uğramadan devam etti. Fakat pek çok işçi örgütçü uzun hapis cezalarına çarptırıldılar. Shahrokh Zamani hapiste yaşamını yitirdi. Bu yıl Khatoon Abad Bakır Madenlerinde yüzlerce işçi düşük ücretlere ve güvencesiz çalışmaya karşı greve gitti. Buna karşılık izabe tesisinde çalışan 28 işçi tutuklandı. Dayanışma kampanyası örgütleniyor.

 
SURİYE'DE KRİZİN İŞÇİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ AĞIR
Suriye'deki savaş 2016'da yoğunlaşarak devam ederken yeni bir mülteci dalgası yarattı. İran ve Rusya'nın yanı sıra bir diğer gerici güç olan Suudi Arabistan da doğrudan müdahaleye ve asker göndermeye hazır olduklarını açıkladılar. Suriye ve Irak'taki savaş Türkiye'nin güneydoğusuna da yayıldı. Emperyalist ve gerici müdahaleler Suriye'deki halk ayaklanmasını gitgide daha fazla tehdit ederken bütün işçi kesimleri için yıkıcı sonuçlar yaratıyor.


KORE'DE İŞÇİLERE CEZA YAĞIYOR
Geçen yılın sonunda hükümetin artan otoriter önlemlerine ve işçi hareketini zayıflatacak yasalar çıkarmasına karşı bir dizi gösteri yapılmıştı. Yüzbinlerce işçinin katıldığı bu eylemlere karşı hükümetin tepkisi sert oldu. Aralarında 
KCTU lideri Han Sang Kyun'un da bulunduğu pek çok sendikacı tutuklandı. Hükümet şimdi göstericilere de ceza yağdırma planları yapıyor.


ÇİNLİ MADENCİLERİN KURTARILMASI BİR İSTİSNAYDI
Ocak ayı sonunda dört alçıtaşı madeni işçisi çalıştıkları madenin çökmesinden 36 gün sonra diri diri gömülmekten kurtarıldılar. Epey reklamı yapılan kurtarma çabaları aslında bir istisnadan fazlası değildi. Çin madenleri dünyadaki 
en tehlikeli madenlerden. Shandong eyaletine bağlı Linyi kentindeki gibi felaketlerin madenciler için daha fazla iş güvenliği tedbirinin alınmasını sağlayacağı umuluyor.


PAKİSTAN'DA İKİ HAVAYOLU İŞÇİSİ ÖLDÜRÜLDÜ
Pakistan Havayolları'nın (PIA) özelleştirilmesi ve işçilerin çalışma koşulları ve örgütlenmesinin zayıflatılması 
planlarına karşı havayolu işçileri bir aydan uzun süredir grevdeydi. Hükümet buna karşılık önce askeri pilotları çalıştırdı ve işçiler direnince de temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan Asli Hizmetler Yasası'nı meclisten geçirdi. Geçen hafta başında hükümetin işçi gösterisine saldırısında iki işçi vurularak öldürüldü ve pek çoğu yaralandı. Bu vahşete karşı gösteriler devam ediyor.

 
Çeviren: Nilgün Güngör