Asya Avustralya İşçi Sağlığı 31 Ocak Haberleri

DELHİ'DE BELEDİYE HASTANELERİNDE GREV
Delhi'de belediye işçilerinin sürdürdüğü greve geçtiğimiz Cumartesi günü altı hastane ve pek çok dispanserde çalışan doktorlar da katıldı.  

2000 uzman doktor, 5000 stajyer doktor ve 13000 hemşirenin greve katılımıyla Delhi'deki belediye hastaneleri hizmet veremez duruma geldi.

Belediye tarafından çalıştırılan en büyük hastane olan Hindu Rao'daki stajyer doktorlar derneği başkanı Dr. Aditya Gupta, “Bütün polikliniklerde hizmeti durdurduk. Daha önceleri greve gittiğimiz zaman en azından birkaç klinik çalışmaya devam ederdi. Şimdi onlar bile bizimle birlikte eylemde,” dedi.

Doktorların talebi üç belediye hastanesinin birleştirilmesi ve ücret sorununun çözümü.


SENDİKALAR YASASINDA TPP SONRASI DEĞİŞİKLİKLER
Malezya Sendikalar Kongresi (MSK) demokratik süreçlere bağlı kalındığı sürece yabancı işçilerin sendika kademelerinde yer almasına itirazı olmadığını açıkladı.
 
MSK genel sekreteri N. Gopal Kishnam mevcut Sendikalar Yasasının yabancı işçilerin sendikaya üye olmasına izin verdiğini ancak sendika kademelerinde yer almasını engellediğini söyledi.
 
Kishnam, Trans Pasifik Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasının ardından Malezya hükümetinin Sendikalar Yasasını, Endüstri İlişkileri Yasasını ve İşsizlik Yasasını “özgürleştirmesi” gerekeceğini ve bunun yabancı işçilerin sendika kademelerinde yer almasını mümkün kılacağını belirtti. “Asıl mesele üyelik görevlerini yerine getirip getirememeleri. Eğer biri bunu yapabiliyorsa neden sendikada yönetici olamasın? Demokratik bir süreçten geçeceğiz. Üyelerin çoğunluğunun seçimine kimse müdahale edemez.”
 
Senatör Tan Sri Mohd Ali Rustam geçtiğimiz Perşembe günü yabancı işçilerin sendikalarda yönetici kademelere gelmesine izin verilmemesi gerektiğini söylemişti. Bunun gerekçesini ise yabancı işçilerin sendikaları yönetmesine izin verildiği takdirde işçileri eyleme sevkederek şirketleri sabote edebilecekleri şeklinde açıklamıştı.


RANA PLAZA UNUTULMAYACAK
Kanada Sendikalar Kongresi, 1 Şubat günü konfeksiyon işçileri için işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması ve şirketleri hesap vermeye zorlamak için Bangladeş'e gidecek olan Kanada sendikalar delegasyonunda yer alacak.

Kanada CLC, PSAC (Kamu Hizmetleri İttifakı), USW (Birleşik Çelik İşçileri), CUPE (Kanada Kamu Emekçileri Sendikası) ve Unifor sendikaları temsilcileri ile Bangladeş sendikaları, ILO, Bangladeş hükümeti ve Kanada Yüksek Komiserliği temsilcilerinin toplantısına, 2013 Rana Plaza katliamında ölenlerin yakınları da katılacak.

Sekiz katlı Rana Plaza konfeksiyon fabrikası Nisan 2013'te çökmüş, katliamda 1100'den fazla işçi can vermiş, 2000'den fazlası yaralanmıştı. Katliamın ardından dünyanın dört bir yanındaki marka giysi firmaları, perakende mağazaları ve sendikalar Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşmasını imzalamak zorunda kalmışlardı.

KORE YENİ 14 KASIM'LARI ÖNLEME PEŞİNDE
Lee Youngjoo Seul'deki sendika binasını haftalardır terketmiyor. Sendika binasından çıktığı takdirde Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU) başkanı Han Sang-gyun gibi tutuklanacağını biliyor.
 
Bundan dolayı sendikada yaşıyor, yiyip içiyor. Aile üyeleri de onu görmek için sendikaya geliyorlar. Kore'ye giden IndustriALL genel sekreter yardımcısı Monika Kemperle, Youngjoo'yla geçen hafta sendikada görüştü. Sendikada kalan başka sendikacılar da var.
 
Kemperle, Han Sang-gyun'u da cezaevinde ziyaret etti. Sang-gyun, 14 Kasım günü iş yasasında yapılmak istenen neoliberal değişikliğe karşı Seul sokaklarında binlerce işçinin katıldığı gösterilerden sorumlu tutuluyor.
 
Han ile on dakika görüşen Kemperle, “Han her şeye rağmen güçlü,” dedi. Görüşmeleri sırasında birbirlerini duymalarını engelleyecek şekilde yüksek sesle müzik çalındığını, yalnız bırakılmadıklarını ve tüm konuşmalarının kayda alınıp not edildiğini belirtti.
 
KCTU sendikası, Sang-gyun'a yönelik suçlamaları net bir tarzda reddediyor: “Polis KCTU'yu çapulcu gibi göstermeye çalışıyor. Ancak bunu başaramazlar. KCTU hükümete karşı 20 milyon işçinin yaşama hakkı için mücadeleye devam edecek.”
 
14 Kasım'daki gösterinin ardından KCTU binalarının yanı sıra IndustriALL'a bağlı Kore Metal İşçileri Sendikası (KMWU) da basılmış, bilgisayarlarına ve belgelerine el koyulmuştu. 16 sendikacı tutuklanırken, 400'den fazlası da sorgulanmıştı. Polisin 1000'den fazla sendikacıyı soruşturduğu  bildiriliyor. Bu ay içerisinde KCTU'ya bağlı bir öğretmen sendikası da işten çıkarılan işçilerin üyeliğini devam ettirdiği gerekçesiyle kapatıldı.

Çeviren: Nilgün Güngör