Asya Avustralya İşçi Sağlığı 17 Ocak Haberleri

ÇİNLİ İŞÇİ AKTİVİSTLER SERBEST BIRAKILSIN!
İnsan Hakları İzleme Örgütü (İHİÖ), Çin hükümetinin Guangdong eyaletinde siyasal sebeplerle tutulanan dört işçi aktivistin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Örgütün çağrısında tutuklamalardaki artışın, devlet başkanı Xi Jinping'in işbaşına gelmesinden bu yana Çin devletinin işçi aktivistlere yönelik saldırılarının tırmanışına işaret ettiği, birkaç yıl önce suç sayılmayan faaliyetlere giderek daha düşmanca davranıldığı belirtildi.

Panyu Göçmen İşçiler Merkezi yöneticisi Zeng Feiyang ile kuruluşun iki kadrosu ve bir diğer işçi aktivist grubu yöneticisi He Xiaobo Guangdong eyaletinde 8 Ocak 2016'da gözaltına alınmışlardı. Çin yasalarına göre polis şüphelileri yasal gözaltı süresinin ardından savcılığa çıkarılmadan önce 37 güne kadar gözaltında tutabiliyor. Tutuklama ya da serbest bırakılma kararı savcılıkta veriliyor.
 
İşçi haklarını savunan grupların hedef alınması, Çin hükümetinin medya, internet kullanıcıları, avukatlar ve akademik çevrelere de yönelen saldırılarının bir parçası. Bu  çerçevede 2015 Mayıs ayında hazırlanan bir yasa taslağında polise hükümet dışı örgütlerin çalışmasını sınırlayabilme ve izleme, keza uluslararası örgütlerle ilişkilerini engelleyebilme yetkisi verildi.


ÇAY İŞÇİLERİ GREVE YÜRÜYOR
Bangladeş'e bağlı Habiganj eyaletindeki Chunarughat bölgesinde kurulmak istenen ekonomik bölge, mücadele konusu olmaya devam ediyor. Ekonomik bölgeyi savunan burjuvalar ve hükümet partisi mensupları ile ekonomik bölgeye direnen çay işçileri karşılıklı gösteri ve yürüyüşlerle güçlerini sınadılar.
 
Ekonomik bölgeyi savunan gösterinin çağrısını yapanlar arasında Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Syed Sayedul Haque Suman ile ünlü bir sanayici olan Kawsarul Gani vardı.
 
Bölgedeki çay işçileri ise bir araya gelerek ekonomik bölgeye karşı kendi yürüyüşlerini örgütlediler. Bunun yanı sıra, tüm çay işçilerini 21 Ocak'tan itibaren greve gitmeye ve 25 Ocak günü de Dhaka-Mymensingh otoyolunu kesmeye ikna ettiler.
 

GEMİYE BASKIN VAR!
Avustralya'da çalıştıkları MV Portland gemisi hurdaya çıkarılacağı gerekçesiyle işten atılma kararı alınan deniz işçilerinin gemiyi terketmeme eylemi özel güvenlik baskınıyla kırıldı. Gece yarısı gizlice gemiye giren özel güvenlik direnen işçileri zorla gemiden attı. Ardından direnişçilerin yerine gemiye yeni işçiler yerleştirildi ve MV Portland hurdaya çıkarılacağı Singapur'a yollandı.
 
İşçilerin bağlı bulunduğu Avustralya Denizcilik Sendikası gemideki beş işçiye karşı otuz özel güvenlikçinin gemiye girdiğini, işçiler uyandırılıp pasaportları ellerine verildikten sonra iskeleye çıkarıldıklarını açıkladı. Sendika bu baskının 1998 yılındaki benzer bir olaydan bu yana uygulanmış en kötü gerilla taktiği örneği olduğunu belirtiyor. 1998 yılında Patrick Corporation, direnişçi deniz işçilerini limandan köpeklerle ve kar maskeli güvenlikçilerini kullanarak çıkarmıştı. 


TPP İŞÇİ SINIFININ KOŞULLARINI AĞIRLAŞTIRACAK
800 milyondan fazla insanın yaşadığı 12 ülkeyi (ABD, Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Peru, Singapur, Vietnam ve Japonya) bağlayan Trans-pasifik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TPP) tek tek devletler tarafından onaylanmaya doğru ilerliyor. TPP işçi sınıfının zaten ağır olan koşullarını daha da geriye götürmekle tehdit ediyor, dibe doğru yarışı ivmelendiriyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, TPP'nin işçi hakları karnesi zaten zayıf olan Vietnam, Malezya, Meksika, Peru ve Brunei için oluşturduğu ilave risklere dikkat çekti. Bu riskler içerisinde işçi sağlığı, ifade özgürlüğü ve iletişim özgürlüğünün daha da kısıtlanması da bulunuyor.

Bir diğer önemli sorun ise TPP'nin eczacılık sanayiine ilişkin hükümlerinin tekelci patent uygulamalarının kapsamını genişleterek yoksulların yaşamsal ilaçlara erişimini daha da zorlaştırması.

Kaynak: labourstart.org

Çeviren: Nilgün Güngör