Asya Avustralya İşçi Sağlığı 10 Ocak Haberleri

ÇAY İŞÇİLERİNDEN GREV SİNYALİ
Bangladeş'in Habiganj bölgesindeki Chunarughat çay tarlalarında çalışan işçiler hükümetin tarım alanlarını ekonomik bölgeye dönüştürme kararını geri çekmesi talebiyle 25 Ocak'ta tüm çay tarlalarında iki gün greve gideceklerini ve Dhaka-Sylhet Otoyolunu bloke edeceklerini açıkladılar. 23 çay tarlasının işçileri de Chunarughat'la dayanışma amacıyla Cumartesi günü grevdeydi. Hükümet ülkede tarım alanlarını da kapsayan pek çok özel ekonomik bölge oluşturmayı planlıyor.


ÇİN'DE EKONOMİK TALEPLER İŞÇİ HAREKETİNİ CANLANDIRIYOR
Çin'de ekonominin yavaşlamasıyla imalat, inşaat ve madencilik sanayilerindeki işçi hareketi de ivmelenmeye devam ediyor. Geçen yıl fabrikalarda 2774 olay meydana geldi. Bu, 2014'tekinin tam iki katı. Grev ve protestolardaki artış kısmen 11 Ağustos'ta yapılan devalüasyon ve ardından borsanın çöküşü ile ilgili. Ancak tek sebep bu değil. En temelde patronların işçilerin en temel haklarını sistematik olarak çiğnemesi, örneğin ücretlerin zamanında verilmemesi, sosyal yardımların ödenmemesi ve yerel devlet makamlarının iş yasasının uygulamamaları yatıyor. Örneğin 2015'teki uyuşmazlıkların üçte ikisi ücretlerin ödenmemesinden kaynaklandı. İnşaat sektöründe ezelden beri yaşanan bu durum şimdilerde imalat, madencilik ve hizmet sektörlerinde de sirayet etmiş durumda. Patronlar işyerini kapatıp ortadan kayboluyor.

Çin'de en fazla işçi eylemi “dünya için üretim yapan” Guangdong'da gerçekleşti. Geçen yıl imalat sanayiinde yaşanan 886 eylemin 267'sinin ev sahibi Guangdong oldu. Buna bağlı olarak işçi eylemlerine polis müdahalesinin en fazla yapıldığı yer de Guangdong'du. Çin'in bütününde ise tüm kitlesel protestoların yüzde 38'ini işçi eylemleri oluşturdu.


PHILIP MORRIS İSTEDİ, DEVLET TUTUKLADI
Küresel tütün tekeli Philip Morris'in Pakistan'ın Mardan kentindeki fabrikasında işten atılmalarını protesto ettikleri için 6 Ocak'ta tutuklanan 35 işçi 10 Ocak'ta serbest bırakıldı. İşçiler işten çıkarıldıklarını 21 Kasım günü mektupla öğrenmişlerdi. Aralarında sendika şube başkanı Abrar Ullah'ın da bulunduğu işçiler, fabrika önünde direnişe geçtiler. 6 Ocak'ta yönetime taleplerini iletmek için buluştuklarında Kamu Düzenini Koruma yasası uyarınca gözaltına alınıp tutuklandılar. Yasaya göre hakkında mahkumiyet kararı verilmeksizin 90 gün tutuklu kalmak mümkün. İşçiler Mardan'dan 250 km uzakta, Taliban militanlarının kaldığı ve kötü koşulları ile bilinen cezaevine koyuldu. 10 Ocak günü serbest bırakılan direnişçi işçileri sınıf kardeşleri karşıladı.


IFF'NİN TADI YOK, İŞÇİLER DİRENİŞTE!
Gebze'de kurulu IFF Aroma ve Esans Sanayii işçilerin Tekgıda-İş sendikasında örgütlenmesine toplu işten çıkarmalarla yanıt vermişti. İşyerinde sendikanın kabul edilmesinin ardından çalışma koşullarının iyileştirilmesi taleplerini yükselten işçilerden 30'u geçtiğimiz yılın Temmuz-Eylül aylarında işten atıldı.  Fabrika kapısı önünde direnişte olan işçiler bir kez daha uluslararası dayanışma çağrısında bulunuyor.   


Çeviren: Nilgün Güngör