Asya Avustralya İşçi Sağlığı 3 Ocak Haberleri

ÇİN'DE GREV SAYISI 2011'DEKİNİN 13 KATINA ÇIKTI
Çin'in “dünyanın fabrikası” olarak anılan Guangdong eyaletinde ücretlerin artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepli grevler son yıllarda artış gösteriyor. Bu artış, çok düşük ücretlerle çalışmaya bile hazır hala çok sayıda işçinin varlığına rağmen yaşanıyor. Çin'de bir tek yasal sendika var ve devlet denetimindeki bu sendika işçilerden çok patronların çıkarlarına hizmet etmekte. Bu yüzden bağımsız emek örgütleri devlet nezdinde “özel” bir önem taşıyor. Bu örgütlere yönelik son yasaklama Panyu Göçmen İşçiler Merkezi lideri Zeng Feiyang'a yönelik karalama kampanyası oldu. Zeng geçen yıl sonundan itibaren ayakkabı işçilerinin ücret, fazla mesai, tatil gibi konulardaki taleplere yönelik grevlerini örgütlemişti. Zeng'e “denizaşırı örgütler”den para aldığı ve Çin'deki yabancı elçiliklerle yakın ilişkileri olduğu suçlaması da yöneltildi. 23 Aralık günü Zeng, yedi işçi örgütçüsü ile birlikte gözaltına alınıp sorgulandı.

Pekin'in işçiler karşısındaki geriliminin sebebi var tabii. Ekonomi yavaşlarken Çin'deki işçi ücretlerinin artması ile birlikte pek çok fabrika Vietnam gibi işgücünün daha ucuz olduğu yerlere taşınıyor. Sanayi bölgesi Guangdong'da bu yıl yaklaşık 400 grev yapıldı ve bu, ülkedeki en yüksek grev sayısıydı.

HONG KONG'DA EV İŞÇİLERİ ASGARİ ÜCRETE YAKLAŞAMIYOR BİLE
Hong-Kong'da geçen yıl yapılan bir araştırma ev işçilerinin sefalet ücreti ile çalıştırıldığını ortaya koydu. Haftada en az 18 saat ve aynı patron için en az ardı ardına dört hafta çalışma koşulunu asla yerine getiremeyen, bu yüzden de emekliliği hayal bile edemeyen ev işçileri ücretli hastalık izni ve yıllık tatili hayal bile edemiyor.

Hong-Kong'da asgari ücret 14.800 HK$ (Hong-Kong doları). Ev işçilerinin yüzde 15'inin eline ayda 1.733 HK$, yüzde 70'inin ise 6.240 HK$ geçiyor. Haftada 18 saatten fazla çalışanların oranı yalnızca yüzde 32. Ev işçileri sendikası devletin bu durumda ev işçilerine özgü, 95 HK$ tutarında saatlik asgari ücret belirlemesi yapmasını talep ediyor. Bir ev işçisi haftada beş ayrı patron için çalıştığını ama hala ancak 7.000 HK$ kazanabildiğini söylüyor. Ev işçileri aynı zamanda deterjanlardan ileri gelen sağlık sorunları, omuz, diz, eklem vd ağrıları ile de karşı karşıyalar.

Kaynak: laborstart.org ve gazeteler
 
Çeviren: Nilgün Güngör