Geçici yönetmelik ölüme sürüklüyor

İzmir Mülteciler Derneği Şube Başkanı Eda Bekçi, mültecilerin ölüm yolcuğa çıkmasının asıl sebebinin “Geçici Koruma Yönetmeliği” olduğuna dikkat çekti. 

Ege Denizi’nde son 2 hafta içinde 100’e yakın mülteci Yunanistan’a ait adalara geçmeye çalışırken, teknelerin alabora olmasından kaynaklı yaşamını yitirdi. Türkiye’ye göç eden mülteciler başta sağlık, barınma, beslenme, giyim gibi sorunlar olmak üzere birçok sorunla boğuşuyor. Suriyeli mültecileri kapsayan ve 2014 yılında çıkan “Geçici Koruma Statüsü” ise mültecilerin geleceği konusunda belirsizliklere yol açıyor.

Yasalardaki belirsizlikten kaynaklı mülteciler, Türkiye’de kalmak yerine Avrupa’ya gitmeyi tercih ediyor. Bu yönetmelikle mültecilerin yasal iltica hakları elinden alındığı için kaçak yollar tercih ediliyor.Bu yolculuklar da çoğu zaman mültecilerin trajik ölümleri ile sonuçlanıyor. İzmir Mülteciler Derneği Şube Başkanı Eda Bekçi, son dönemde Ege’de çok fazla tekne kazasıyla karşı karşıya kalındığına dikkat çekerek, bu kazaların önüne geçilmesi için, “Ne yapılması ve ne tür önlemlerin alınması gerekiyor” sorularının cevaplandırılması gerektiğini söyledi. 

TEMELDEN ÇÖZÜM 

Bekçi, mültecilerin neden ölüm yolculuğuna çıktığının irdelenmesi gerektiğini ifade ederek, mülteci sorununun temelden çözülmesinin önemine işaret etti. Mültecilerin ölüm yolculuğuna çıkmasının asıl sebebinin “Geçici Koruma Yönetmeliği” olduğunu dile getiren Bekçi, “Bu şu anlama geliyor; uluslararası korumaya erişmelerinin ve haklarının önüne geçilmiş durumda. Kişilerin yasal yollarla iltica haklarına başvurmalarının önüne geçildiği için bu insanlar yasa dışı yollarla sınırları aşmaya çalışıyorlar” dedi. 

Yakın zamanda Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye’nin mülteciler konusunda yaptıkları anlaşmaya dikkat çeken Bekçi, Avrupa ülkelerinin mülteciler kendi topraklarına almama konusunda net duruş sergilediğini kaydetti. 

‘AVRUPA GİDİŞLER DEVAM EDECEKTİR’

Türkiye’de gerek yönetmelikle gerek yasal yollarla mültecilerin uluslararası kurumlara başvuru haklarının önünün kapatıldığını ifade eden İzmir Mülteciler Derneği Şube Başkanı Eda Bekçi, Türkiye’nin mülteciler için “Ne kadar güvenli bir ülke?” sorusunun da sorulması gerektiğini söyledi. Bekçi, Türkiye’de gerek çalışma hakkına gerek ise sağlık haklarına erişimin çok büyük problemler taşıdığına değinerek, “Gelecek konusunda da yönetmelikte mültecilerin geleceğinin siyasal açıdan ne tür bir durumun beklediğini bilmiyoruz” dedi. Tüm bu sorunlardan dolayı mültecilerin Türkiye’den çıkmak istediğini kaydeden Bekçi, Türkiye’den Avrupa mülteci gidişlerinin ve mülteci ölümlerin de devam edeceğini ifade etti.