Nijerya'da tanker patladı: En az 100 kişi öldü

Nijerya’nın Nnewi kasabasında üretim yapan endüstriyel gaz fabrikasında gaz tankeri şiddetli bir şekilde patladı. 24 Aralıkta saat 11.00 sıralarında meydana gelen patlama sonucu aralarında fabrika işçileri ile mutfak tüplerini doldurmak için sıra bekleyenlerin de olduğu 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.
 
İtfaiye ekiplerinin saatler süren söndürme çalışmalarının sonunda çevrede 100’den fazla kömürleşmiş halde ceset bulundu. Ortalığı cehenneme çeviren patlamanın tanığı olan Emeka Peters, gaz yüklü tankerin gazı boşalttıktan sonra soğutma için gerekli süreyi beklemeden alandan ayrılmaya çalıştığı sırada patlamanın gerçekleştiğini ifade etti.
 
İnsan hakları ihlallerinin sık yaşandığı Nijerya’da iş güvenliği önlemleri de alınmıyor. Sanayi tesislerinde çalışan işçiler ve bölgenin yoksul halkı bu tür facialarda yaşamlarını yitirme riskiyle sıklıkla karşılaşıyorlar. 12 Temmuz 2012’de kaza geçiren bir tankerden sızan yakıtı toplamaya çalışan 100’den fazla yoksul Nijeryalı, tankerin alev alıp patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.