‘GÖZ GÖRE GÖRE ÖLDÜRÜLÜYORUZ’
 
Silikozis hastalığına yakalanan bir diğer Diş Teknisyeni de Hüsammetin Kocabaş. Kocabaş, 30 yıl diş protez teknisyenliği yapmış. Silikozis hastası olduğunu da yeni başlayacağı bir işte kensinden sağlık raporu istenmesiyle öğrenmiş. “Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesinde ciğerimden parça aldılar. İlk önce kanserden şüphelendiler, sonra silikozis teşhisi koydular” diyor. Hastalığın hayatını her anlamda zorlaştırdığını belirten Kocabaş “Doktorlar, hastalığın tedavisinin olmadığını söylüyor. Kendime iyi bakmam, grip nezle olmamam gerekiyormuş. Ama kolaylıkla hastalanabildiğim gibi, grip olduğumda 3-4 ay atlatamıyorum. Ahır gibi oralar bodrum katlarında, havalandırmaları, camları olmayan yerlerde çalışıyoruz. Denetlemesi olmadığı gibi kırk yılın başında denetlemeye geldiklerinde bile ‘biz geliyoruz hazırlığınızı yapın’ dercesine denetleme yapıyorlar, önceden haber veriyorlar”diyor.
 
Göz göre göre ölüme itildiklerini söyleyen Kocabaş “ Bizi asıl hasta eden devletin, işverenler  üzerinde yeterli baskıyı oluşturmaması. Eğer ki yeterli tedbir alınsa bizler bu hastalığa yakalanmayacaktık. Göz göre göre öldürülüyoruz”
30 yıllık alınterinden sonra emeklilik için SGK’ya başvuran Kocabaş da 2 yıldır yanıt bekliyor.

Ruken Tuncel / Evrensel
" /> Diş teknisyenlerini denetimsizlik öldürüyor - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

Diş teknisyenlerini denetimsizlik öldürüyor

Yaşamının 14 yılını tozlu laboratuarlarda diş protezi üreterek geçirdi Metin Aksoy. Sağlık piyasaya düştükçe, özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinin sayısı arttı, ihaleler çoğaldı. İhaleler çoğaldıkça her merdivenin altında bir laboratuar türedi. İhaleler çoğaldıkça diş teknisyenlerinin yükü de çoğaldı, her gün yuttukları toz da. Toz dediğinizi göz görmese de her zaman, ciğerler es geçmiyor, toz ciğerinde biriktikçe nefesi kesildi Aksoy’un. Metin Aksoy bugün 3’te 2 oranında silikozis hastası, çalışamıyor. Bir oğlu lise öğrencisi. Down sendromu hastası olan diğer oğlu için verilen yardımla geçinme çalışıyorlar ailecek, bir de ev temizliğine giden eşinin yevmiyesiyle.