Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 20 Aralık Haberleri

AVUSTRALYA'DA MÜLTECİLERE YÖNELİK BASKILAR PROTESTO EDİLDİ
Kısa süre önce yayınlanan bir rapora göre, dünya çapındaki mülteci ve yerinden edilen insan sayısı bugüne kadarki en yüksek rakam olan 60 milyona ulaştı. Avustralya hükümeti mültecilere baskı ve zulüm uygulamaya devam ediyor. 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde Avustralya'nın pek çok yerinde öğretmenler sendikası tarafından düzenlenen gösteriler yapıldı. Bangladeş'ten gelen onsekiz sığınmacı da cezaevinde tutulmalarına karşı açlık grevini sürdürüyor. Avustralya'nın politikaları bazı sığınmacıların ölümüne yol açtı.  


FİLİSTİNLİLER DİRENMEYE DEVAM EDİYOR
Filistinliler İsrail ordu ve polis güçlerinin baskılarına karşı direnişlerini sürdürüyor. İsrail cezaevlerinde binlerce Filistinli bulunuyor. Bunlara her gün yenileri ekleniyor. Geçtiğimiz haftanın son iki gününde üç Filistinli daha katledildi, pek çoğu da yaralandı. Dahası İsrail devleti Filistinlilerin topraklarını çalmaya da devam ediyor.


AVUSTRALYA'DA GÖÇMEN İŞÇİ SÖMÜRÜSÜ
Avustralya'ya gelen göçmen işçiler son yıllarda farklı farklı vize statülerine tabi tutuldular. Ülkede çalışan göçmen geçici işçi sayısı arttı. Bunun son örneği, altı Fijili işçinin saatte 1.20 Avustralya doları gibi bir sefalet ücreti karşılığında Mevsimlik İşçi Programı kapsamında çalıştırılması. İşçilerin buna karşı sendikalarda örgütlenip sürekli vize için mücadele etmesi gerekiyor.
 

SAVAŞ İŞÇİLERİ ÖLDÜRÜYOR
Suriye'deki ayaklanma ve iç savaşa yerel, bölgesel ve emperyalist güçler de dahil oldu. Rusya'nın savaşa doğrudan girişi bu güçlerin aynı safta birleşmesine yol açtı. Savaşın kaybedeni ise Suriye işçi sınıfı. Kriz aynı zamanda Türkiye'de de artan bir etkide bulunuyor. Türkiye'de işçilere ve muhalif güçlere karşı baskılar artıyor. Dünya işçilerinin baskıya, emperyalist savaşlara ve Teröre Karşı Savaşa karşı bir araya gelmesi gerekiyor.


İRAN'DA TUTUKLU ÖĞRETMEN SERBEST BIRAKILDI
İran'da Evin hapishanesinde tutulan Mahmoud Beheshti Langroodi geçen hafta açlık grevine son vermesi koşuluyla serbest bırakıldı. Mahmoud Ekim ortasından beri hapishanede ve 21 gündür de açlık grevindeydi. İran'da işçilerin 
koşulları çok ağır. Pek çok işçinin iş güvencesi yok, sefalet ücretine mahkum ve örgütlenmeye çalıştıklarında da devletin baskıları ile karşı karşıya kalıyor. Öncü işçilerden Shahrokh Zamani kısa süre önce hapishanede yaşamını yitirdi.  


KORE'DE GENEL GREV
Kore'de onbinlerce işçi işçi hareketine karşı uygulanagelen baskılara karşı 16 Aralık günü genel greve gitti. 16 eyalette uygulanan greve her sektörden işçiler farklı farklı saatler boyunca katıldılar. Bunun yanı sıra Güney Kore 
hükümeti uluslararası sendikacıların hapishanedeki KCTU lideri Hang Sang Kyun'u ziyaret etmesine izin vermedi. Hang Sang şimdi halkı isyana teşvik suçlamasıyla karşı karşıya. Protesto eylemleri ise devam ediyor.


ÇİNLİ İŞÇİLERLE DAYANIŞMA GÜNÜ
Çin'de işçilerin ekonomik koşulların kötüleşmesi ile birlikte artan hareketliliği baskıları da artırdı. Aralık ayında güneydeki Guangdong eyaletinde 21 öncü işçi tutuklandı. Birkaçı serbest bırakılan işçilerin çoğu hala cezaevinde. 
Baskılara karşı 21 Aralık günü uluslararası dayanışma çağrısı yapıldı.  


Haftalık mini haberlerimize Şubat 2016'ya kadar kısa bir yaz molası* veriyoruz. Tüm kadın ve erkek sınıf kardeşlerimize güvenli bir yıl sonu dileriz. Mücadele ve dayanışmayla, AAWL.

* Avustralya'nın güney yarımkürede olması nedeniyle -Çev.

Çeviren: Nilgün Güngör