Gölmarmara: Bu bir trafik kazası davası değil!

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde, asma yaprağı toplamaya giden 13’ü kadın 1’i çocuk 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği kazanın ardından tutuklanan ve hakkında 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tanker sürücüsü E.İ., ilk kez hakim karşısına çıktı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme heyeti, sürücü İ.E.’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 10 Mart 2016 tarihine erteledi. Ayrıca mahkeme, 15 Ocak 2016 tarihinde de kaza yerinde, keşif yapılmasını, keşif sonuçlarının uzman kişiler tarafından incelenmesini de istedi.

Duruşmada tanker şoförü İ.E., kazadan önce yol boyunca Susurluk, Balıkesir ve Akhisar’da, sahur yapmak için uygun park yerleri bulamadığı için durmadığını, kaza yerine kadar seyir halinde olduğunu söyledi. İ.E., kaza anını ise “Kaza yerinden önce viraj vardı. Virajdan çıktıktan sonra karşıdan gelen aracı gördüm. Bu sırada kendi şeridinden geliyordu. Hatta sağ farı salınıyordu. Sonra yavaş yavaş benim şeridime geçmeye başladı. Ancak karşıdan gelen aracın hızının dönüş yapacak olan bir aracın hızında olmadığını fark ettim. Bunun için de kornaya basınca araç önce kendi şeridine geçmeye çalıştı sonra tekrar benim şeridime girdi. Ben de frene basmama rağmen duramadım. Yaklaşık 15 metre kalmıştı ki fren yaptım ama zaten çarpışma da o anda oldu. Keşke onlar ölmeseydi de ben ölseydim” dedi.

İ.E.’nin ardından söz alan Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, sürücünün kazadan sonra gerçekleri, saklamaya çalıştığını, GPS kayıtlarının ortaya çıkmasıyla, bu kez yeni duruma göre ifade verdiğini ifade etti.

Avukat Ali Arslan, “Daha ilk andan itibaren kazayı, gizleme, gerçekleri saklama, delilleri karartmaya çalıştı. Doğruları anlatmıyor. Dosyaya giren raporlardan sonra ifadesini değiştirdi. Gerçekleri sakladığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Duruşmadan sonra CHP Grup Başkanıvekili Özgür Özel de “Manisa’nın büyük davalarından birisinin daha başladı. Bu dava bir trafik kazası davası değildir. Aslında devlet tarafından bir görevi ihmal davasıdır. Bir iş cinayeti davasıdır. Bu bir kadın cinayeti davasıdır. Duble yollar yaptıklarını söyleyenler, iki büyük ilçenin yolunu tamamlamadılar” dedi.