Adalet Arayan İşçi Aileleri 46. kez biraraya geldi

Adalet Arayan İşçi Aileleri, iş ciyanetlerine kaybettikleri çocukları için her ay yaptıkları Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin 46'ncısını Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi.

Aileler, çocuklarının fotoğraflarının yanı sıra "Kaza kader değil, cinayet", "28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilsin" yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde, 17 Ağustos 2014'te zorla kanalizasyon temizlettirilmesiyle Hepatit B virüsü (Karaciğer İltihaplanması) bulaşması sonucu yaşamını yitiren Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi taşeron sağlık işçisi Zafer Açıkgöz'ün babası Abdullah Açıkgöz gözyaşlarını tutamadı. Abdullah Açıkgöz, sadece eylem gününde değil oğlu yaşamını yitirdiğinden beri ağladığını söyledi. Genç bedenlerin hiçbir sebep yokken toprağa düştüğünü belirten baba Açıkgöz, "Bizi yalnız bırakmayın, diyecek kelime bulamıyorum. Bu mu adalet" diye sordu.

2015'TE 1593 İŞÇİ KATLEDİLDİ
Bu ayki eylemin basın açıklamasını Sema Erdem Tunay gerçekleştirdi. Tunay, 2015 yılında Aralık ayına kadar 1593 kişinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini söyledi. "Emekçiler çalışırken hayatlarını kaybetmeye, sakat kalmaya ve meslek hastalığına yakalanmaya devam ediyor. Olmasın diye başladık, devam ediyoruz Vicdan ve Adalet nöbetimize" diye konuşan Sema Tunay, Davutpaşa patlamasından Bursa Gemlik Gübre'de yaşanan iş cinayetine kadar görülen hiçbir davada adaletin yerini bulmadığını belirtti.

Sema Erdem Tunay şöyle konuştu: "İşte bu yüzden, vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes 'bu vahşeti' anlayarak davranmalı diyoruz. Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan'ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için internet üzerinden başlattığımız kampanya sürüyor.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için başka canlar yanmasın diye, her ayın ilk Pazar günü, nöbetimizi tutmaya devam edeceğiz. Çaresi yok, bütün sorumlular yargılanacak."