Çanakkale otoyolunda ölen işçinin eşi: Bile bile ölüme sürüklediler

Çanakkale Otoyolu Koyundere Mevkisi’nde yapımı devam eden viyadük inşaatında Ağustos ayında yaşanan kaza sonucu dört işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetine dair, ölen işçilerden İbrahim Yurt'un eşi Figen Yurt çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eşinin ölümünün ardından ilk kez konuşan Figen Yurt, kazada yaşamını yitiren dört işçinin göz göre göre ölüme sürüklendiğini anlattı. Kazanın, devletin ihaleyle verdiği yol inşaatında yaşandığına dikkat çeken Yurt, “Devletin işini denetleyen nasıl olmaz?” diye sordu.

Kazada büyük ihmal olduğunu ve gerekli denetimlerin yapılmadığını söyleyen Yurt, “Eski kalıp yerine yenilerini kullansalardı, vidalarını tam taksalardı, demirlerini düzgün yapsalardı, eşim ve beraber ölen üç kişi hayatta olacaktı” sözleriyle ihmaller zincirine isyan etti.

ÖLÜM AYLIĞININ YARISI KİRAYA

Eşinin ölümünün ardından kendisine 1.200 lira maaş bağlandığını söyleyen Yurt, kazadan sonra işden ayrılmak zorunda kaldığını, aldığı aylığın yarısını kiraya ödediğini belirtti. Kızının 12 yıldır tedavi gördüğünü, kendisinin ise diyabet hastası olduğunu söyleyen Yurt, “Babaları yaşasaydı, ikimiz bir çalışıp çocuklarımıza bir gelecek sağlayacaktık” diye konuştu.

Soma’da ve Ermenek’te yaşananları, geride kalanlarının acılarını televizyonda seyrederken benzer bir olayın başlarına geldiğini dile getiren Yurt, “İnsanların canı bu kadar ucuz olmamalı. İnsanlara değer verilmeli” dedi.

Viyadük faciasında ihaleyi alan şirketin AKP'den aday adayı olan Prof. Dr. Yasemin Açık'ın olduğu ortaya çıkmıştı.